کد خبر : 5381
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای آتی را به دست آتی سازان بسپاریم بسته هستند
17 views بازدید

آتی را به دست آتی سازان بسپاریم

در قبلی هر یک از بازی های کودکانه نمادی برای یادگیری زندگی کودکان بود، “خاله بازی” مسئولیت پذیری کودک را در قبال زندگی و خانواده گسترش می داد. “هفت سنگ” نمادی بود برای اتحاد، خدمات رسانی، چابکی و دقت، “دزد و پلیس” وجود نظم و رعایت قانون را به کودکان می آموخت و … با اینحال در کمال تاسف امروز از این بازی ها دیگر […]

در قبلی هر یک از بازی های کودکانه نمادی برای یادگیری زندگی کودکان بود، “خاله بازی” مسئولیت پذیری کودک را در قبال زندگی و خانواده گسترش می داد. “هفت سنگ” نمادی بود برای اتحاد، خدمات رسانی، چابکی و دقت، “دزد و پلیس” وجود نظم و رعایت قانون را به کودکان می آموخت و …

با اینحال در کمال تاسف امروز از این بازی ها دیگر خبری نیست، قهرمان کودکان از “زورو” و “رابین هود” به “دیوهای خشن” تغییر کرده و خشونت و بد اخلاقی جانشین محبت، علاقه، احترام و روح مسئولیت پذیری و تلاش برای پیشرفت و موفقیت شده است.

بدین خاطر ممکن کردن فضاهای خوب در شهر برای پرورش استعداد های کودکان و ترغیب آنان به هم کاری در اجرای برنامه های مختلف شهری از اصلی ترین نیازهایی است که در جوامع حال حاضر باید به آن توجه مخصوصی داشت چرا که کودکان، شهروندان آتی و آتی سازان جامعه هستند.

پیشرفت تکنولوژی در شهرها باعث شده تا کودکان بیشتر اوقات فراغت خود را با نرم افزارهای مختلف سرگرم کننده سپری کنند و کمتر کودکی سرگرم بازی با هم سن و سالان خود دیده می شود. گوشه نشینی، افسردگی، عدم یادگیری رفتارهای اجتماعی، عدم شور و شوق برای شکوفا شدن استعدادها و پرخاشگری، هدایای نامبارکی است که بازی های رایانه ای به کودکان امروز داده است؛ هدایایی که بازخوردی جز نابودی آتی کودک و جامعه ندارد.
 
ممکن است بی توجهی به کودکان اصلی ترین عامل این نابسامانی بزرگ باشد. توجه به کودکان و بهره برداری از نظرها آنها در چیدمان خانه، مدرسه و شهر، به نحوی ترغیب آنان برای هم کاری در برنامه های شهری و تولید آتی شهر متناسب با نیازهای خود است و ضروری است خانواده ها، مدیران مدارس، آموزش و پرورش و مدیریت شهری در به نتیجه رسیدن این امر اقدام کنند.

در همین  راستا شهر دوستدار کودک با اسم یک نگاه برای رفع دغدغه های گفته شده در شهرداری ها رواج یافته است. در این نگاه باید شرایطی برای رابطه هرچه بیشتر کودکان با فضاهای شهری و ایجاد محیطی شاد و امن ممکن شود که تخمین زده آن با استناد به بررسی های کارشناسی، ایجاد شادی و خلاقیت در کودکان است.

با استناد به اینکه کودکان سرمایه های اجتماعی امروز و آتی به شمار می آیند، هم کاری آنان در اجرای برنامه های مدیریت شهری به شکل گیری هویت شخصیتی و اجتماعی منجر شده و آتی شهر را تحت تاثیر نبوع و استعداد آنان قرار می دهد.

بدین خاطر باید با صرف لحظه بیشتر برای پرورش استعداد کودکان نقش آنان را در تصمیم گیری ها گسترش داده و آتی ای روشن برای شهر رقم بزنیم.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات