کد خبر : 2346
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۳
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای امنیت شهری بسته هستند
58 views بازدید

امنیت شهری

کد نوشته : ۵۶۸۲۷ تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۰۱/۱۴-۱۱:۰۷امنیت شهری امنیت شهری، (Urban Security) به معنی فراغت از هرگونه تهدید و تعرض به حقوق و آزادی های مشروع و قانونی شهروندان در محیط شهری است. محسن راعی – پایگاه خبری مدیریت شهری کرج : امنيت، به معنی رهايي از ترس و اخطار و احساس دوري از هرگونه تعهد، يكي از نيازهاي اصلي و […]

کد نوشته : ۵۶۸۲۷
تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۰۱/۱۴-۱۱:۰۷

امنیت شهری

امنیت شهری، (Urban Security) به معنی فراغت از هرگونه تهدید و تعرض به حقوق و آزادی های مشروع و قانونی شهروندان در محیط شهری است.


محسن راعی – پایگاه خبری مدیریت شهری کرج : امنيت، به معنی رهايي از ترس و اخطار و احساس دوري از هرگونه تعهد، يكي از نيازهاي اصلي و اساسي انسان ها از شروع زندگي بوده است. امنيت، به اين معنا پيوند عميقي با ساختارهاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جامعه دارد. امنیت شهری از بحث های علمی، فنی و کاربردی مهمی است که اکنون به عنوان یک مسئله میان رشتهای در چهارچوب جامعه شناسی شهری، حقوق، جغرافیا، علوم انتظامی و ایمنی بررسی می شود و با سرنوشت آحاد شهروندان، بویژه ساکنان کلان شهرها سروکاردارد.

 

در بررسی علل پیدایش شهر و اینکه چرا اجتماعات بشری در محیطی از قبیل شهر گرد هم آمدهاند، نظریات متفاوتی معرفی گردیده است که یکی از این مسائل، امنیت و ابعاد ایمنی را در پیدایش شهرها موثر میداند. حال با گذر قرنها از پیدایش اولین اجتماعات شهری، شهرها با این وجود افزایش گسترده کالبدی و جمعیتی خود درگیر مسائل تازه ای در چارچوب انواع مختلف زندگی شهروندان هستند. در این میان امنیت شهری یکی از مسائل مهم است. در بسیاری از موارد، نوع دیزاین محیط کالبدی، نقشی که مکان مخصوصی به خود می گیرد و ابعاد اجتماعی یک محدوده به این منجر میگردد که فضاها امن و یا بالعکس ناامن گردند. به عبارتی دیگر فضاهای شهری با ویژگیهاشان به نحوی محرک بروز جرم می باشند.

 

اینکه در مکان های مخصوصی جرم و جنایت درمقایسه با دیگر مکان ها بیشتر بوده و از این مکان ها به عنوان نقاط جرم خیز یاد میشود، بی شک دلیل اصلی این امر در رفتار انسانی است؛ که در محیط مورد نظر عرصه بروز جرم را ممکن کرده است.

 

جین جاکوبز نظریه پرداز بزرگ شهري در تبیین امنیت شهری به تعامل محیط فیزیکی و فرآيندهاي اجتماعي كه محيط را مي سازند توجه نموده و بر اکتیو بودن فضا به عنوان عاملي در ايجاد يك محيط امن و موفق تاكید كرد. جاكوبز ايجاد حركت، استفاده هاي اکتیو از سطح خيابان و فعاليت هاي خياباني و مراقبت هاي طبيعي از اين فعاليت ها را به عنوان مولفههايي در جهت ساختن يك محيط خوب شهري قلمداد ميكند. در بعد کالبدی، تجميع خيابان-ها و لايههاي آن به عنوان مولفه هاي كليدي در ايجاد يك محيط امن شهري است و بهترين محيط هاي شهري آنهايي هستند كه بخوبي با الگوي شهر یكپارچه شده اند و امنيت عمومي را ترويج مي كنند.

 

در قرن حاضر، محيط هاي نامطلوب شهري، مشكلات بسياري را، براي امنيت شهروندان ايجاد كرده و در افزایش آسيبهاي اجتماعي موثر بودهاند. با گسترش اين آسيبها، امنيت رنگ ميبازد، نرخ جرائم گسترش مییابد و مردم در كنشهاي اجتماعي،محتاطانه رفتار كرده و با هر اتفاقي، ترس و دلهره در آنان، دوچندان مي شود که با این وجود آن، احساس ناامنی در جامعه گسترش پیدا میکند.

 

عواملي كه امنيت شهري را از بين ميبرند و باعث تهديد يا كاهش امنيت شهرهاي بزرگ ميشوند، بسيارند و برخي فضاهاي شهري، يكي از عوامل اصلي تهديدكننده امنيت شهرها هستند. عده ای از این فضاها، معمولاً از ديد محفوظ هستند؛ به همين خاطر، فضاهاي دنج و مطمئني براي فعاليت هاي غيرمجاز و ناهنجار شمرده ميشوند. واکنش مردم درمقایسه با، ترس از قربانی شدن در این چنین فضاهایی، باعث می شود که آنان، از خطرات دوردستی کنند، یا حداقل، میزان در معرض اخطار قرار گرفتن خود را، کاهش دهند، که این خود میتواند، منجر به عدم حضور مردم، نه تنها در یک مکان خاص، حتی در بیشتر فضاهای عمومی از قبیل پارکها شود.

 

امروزه امنيت از شاخصه هاي كيفي زندگي در شهرها است و آسيب هاي اجتماعي، از مهم ترين پيامدهاي مختلف امنيت به شمار ميروند.در اين ميان، فضاهاي عمومی شهر، از نمونه مکانهایی هستند كه نابهنجاري-هاي اجتماعي، در بستر آنها به وقوع ميپيوندد. با این شرایط، بسياري از صاحب‌نظران بر اين عقيده اند كه با دستكاري فضاها و تلطيف آن، ميتوان احساس امنيت را در مردم گسترش داد.


محسن راعی


برآمده از کانال مشاورین و کارشناسان مدیریت شهری


.چاپ نوشته


لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات