کد خبر : 6593
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۶:۱۶
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای با انجام این ۶ شیوه ساده، آلودگی هوای خانه را از بین ببرید! بسته هستند
20 views بازدید

با انجام این ۶ شیوه ساده، آلودگی هوای خانه را از بین ببرید!

دیدن آلودگی در بیرون از خانه و تماشای آن‌چه که کثیفی می‌نامیم‌اش در سطح خیابان‌ها و کوچه‌ها آن‌چنان چیز باورنکردنی و غریبی نیست. گاه هر یک از ما به دلیل‌ی این آلودگیِ موجود در سطح شهر یا روستا درصدد برمی‌آییم که به خانه بازگردیم و از هوای پاک منزل سود ببریم. با اینحال تراژدی زمانی است که خانه نیز به مانند بیرون، یا حتی […]

دیدن آلودگی در بیرون از خانه و تماشای آن‌چه که کثیفی می‌نامیم‌اش در سطح خیابان‌ها و کوچه‌ها آن‌چنان چیز باورنکردنی و غریبی نیست. گاه هر یک از ما به دلیل‌ی این آلودگیِ موجود در سطح شهر یا روستا درصدد برمی‌آییم که به خانه بازگردیم و از هوای پاک منزل سود ببریم. با اینحال تراژدی زمانی است که خانه نیز به مانند بیرون، یا حتی بدتر، آلوده باشد. با این وجود نگران نباشید. نت‌نوشت شش شیوه مفید برای پاک کردن آلودگی هوای خانه را به شما معرفی می‌کند تا با به کار گیری این شیوه‌ها، از فضا و هوای پاک خانه لذت ببرید.

 

۱- از جاروبرقی استفاده کنید:
 

جاروبرقی هپا [= HEPA= High- Efficiency Particulate Air] تمامی ذرات موجود بر روی زمین را می‌مکد. این جاروبرقی‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای خانه‌هایی هستند که از حیوانات خانگی دارا اند، چرا که با بهره برداری از این نوع جاروبرقی به سادگی می‌توان مویی که از این حیوانات بر روی سطح خانه ریخته می‌شود را جارو کرد. حتی اگر در خانه‌ای حیوانات خانگی نیست باز امکان دارد یک دوست، همسایه و یا فامیل بهمراه حیوانات خانگی به آن خانه بیاید!

 

افزون بر این با بهره برداری از این نوع جاروبرقی به سادگی می‌توان خانه را از هرگونه گرد و غبار پاک کرد. برای این کار صرفاً به جارو کردن زمین بسنده نکنید حتی دیوارها، سقف، مبل و هر آن جایی که گمان می‌کنید امکان دارد گرد و غبار داشته باشد را نیز جارو کنید.

 

۲- با کفش وارد خانه نشوید:
 

برخلاف کشورهای اروپایی، در بسیاری از کشورهای آسیایی رسم نیست که با کفش وارد منزل شوند. این کار یکی از بهترین کارها برای حفظ بهداشت خانه و حذف آلودگی هوای خانه است. کفِ کفش‌ها حاوی انواع میکروب‌ها است و با ورود هر کفش به خانه تعداد فراوانی میکروب و کثیفی به خانه وارد می‌شود. از این جهت برای داشتن خانه‌ای پاک‌تر با کفش به خانه وارد نشوید  و از یک جاکفشی دلچسب در بیرون از خانه سود ببرید.

 

۳- از ابزار رطوبت گیر استفاده کنید:
 

اگر در منطقه‌ای گرم و مرطوب زندگی می‌کنید امکان دارد هوای خانه‌تان سرشار از آلودگی‌های کپکی باشد. هیچ چیز برای کپک بهتر از یک محیط تاریک و مرطوب نیست. در این‌گونه محیط‌ها کپک به سرعت افزایش کرده و تکثیر می‌شود. کپک جز آن که ظاهری زشت به خانه می‌دهد باعث پخش اسپورها در خانه می‌شود و از این حیث اخطار ابتلا به عفونت تنفسی را گسترش می‌دهد.

 

با اینحال با بهره برداری از یک ابزار رطوبت گیر می‌توان از اخطار افزایش کپک در خانه، با بهره برداری از کنترل سطح رطوبت، جلوگیری کرد.

 

۴- اجازه ندهید کسی در خانه سیگار بکشد:
 

دود سیگار  خطرناک‌ترین و بزرگ‌ترین آلاینده‌ای است که می‌تواند باعث آلودگی هوای خانه شود. با هر بار بیرون دادن دود سیگار چیزی حدود ۴ هزار سم وارد هوای خانه می‌شوند. از این جهت یکی از بهترین کارها برای پاک نگاه داشتن هوای منزل این است که نه تنها خود در خانه سیگار نکشید حتی اجازه ندهید کسی دیگر نیز در خانه سیگار بکشد.

 

۵- از گیاهان و گل‌های خانگی استفاده کنید:
 

کیاهان آپارتمانی یا همان گیاهان خانگی نه تنها قادر اند بر زیبایی منزل بیفزایند، حتی در تصفیه کردن هوای خانه نیز نقشی مثبت دارند. بررسی‌ها نشان از آن دارند که بهره برداری از گیاهان خانگی در منزل باعث آن می‌شود که مواد شیمیایی مضر در هوا به وسیله این گیاهان جذب شود. از این جهت سعی کنید از یک یا چند گیاه خانگی استفاده کنید و طراوت و تازگی را برای محیط خانه‌ی خود به ارمغان آورید.

 

۶- از خوشبو کننده‌های مصنوعی استفاده نکنید:
 

امکان دارد خوشبو کننده‌های هوا قادر باشند اندکی در عطر و بوی هوای منزل تأثیر مثبت داشته باشند، با اینحال آن‌ها حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که به باعث همین مواد هم که شده نباید از آن‌ها استفاده کنید. خبر بد این است که تولید کننده‌های این خوشبو کننده‌ها نامی از این مواد شیمایی خطرناک بر روی جعبه‌ی کالا نمی‌برند!

 

محسن راعی

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات