کد خبر : 4925
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۴:۲۰
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای بلایی که بهره برداری از موبایل سر کودکان می آورد بسته هستند
17 views بازدید

بلایی که بهره برداری از موبایل سر کودکان می آورد

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج – مجله شهروندی: در کمال تاسف باب شده که کودکان از سنین کمتر از ۲ یا ۳ سالگی بهره برداری از این ابزارها را فرا می گیرند و کم کم به آنها آنقدر عادت می کنند که به مرور لحظه این عادت مبدل به اعتیاد می شود و از آن به بعد مشکلاتی که این ابزار ها ایجاد می کنند، […]

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج – مجله شهروندی: در کمال تاسف باب شده که کودکان از سنین کمتر از ۲ یا ۳ سالگی بهره برداری از این ابزارها را فرا می گیرند و کم کم به آنها آنقدر عادت می کنند که به مرور لحظه این عادت مبدل به اعتیاد می شود و از آن به بعد مشکلاتی که این ابزار ها ایجاد می کنند، غیرقابل جبران است.

آمارها نمایش داده که  ۷۵ درصد دانش آموزان آمریکا از موبایل استفاده می کنند.
با استناد به گزارش مرکز بررسی PEW، در طول دو سال قبلی محاسبه بهره برداری از وسایل الکترونیکی در بین دانش آموزان، از ۵۲ درصد به ۷۵ درصد گسترش یافته است؛ در چنین شرایطی ست که که آمارها مبین استفاده ۳۸ درصدی کودکان پایین دو سال از موبایل هوشمند دارند، همزمان با اینکه دو سال قبل این محاسبه تنها ۱۰ درصد بوده است.

با اینکه کودک پایین دو سال نمی تواند از تکنولوژی بهره ببرد با اینحال نباید فراموش کرد که به هر حال وسایل الکترونیکی تاثیر روانی خود را به جای می گذارند.  بررسی ها تازه پژوهشگران آمریکایی نمایش داده است که ۹۷ درصد از کودکان پایین ۴ سال در ایالات متحده، از موبایل استفاده می کنند. این تحقیق که در روزنامه ایندیپندنت پخش شده است، ۳۵۰ کودک را در یک جامعه کم سود مورد مطالعه قرار داد و اخطار داد که کودکان در معرض آسیب های ناشی از موبایل که کم هم نیستند، قرار دارند.
در این خبر به آسیب هایی که تلفن های قابل حمل امکان دارد به مصرف کنندگان برسانند می پردازیم.

 مشکلات بینایی

بررسی های تازه محققان اروپایی نمایش داده کار زیاد با موبایل به چشم مردم آسیب جدی وارد می کند و می تواند برای سیستم عصبی و چشمی کودکان مضر باشد.
به گفته گری هیتینگ، نویسنده ارشد سایت «AllAboutVision.com»، خستگی دیجیتالی چشم که گاهی اوقات تحت عنوان سندروم بینایی رایانه ای از آن یاد می شود، دلیل آزردگی بسیاری می شود.

با استناد به خبری که در سال ۲۰۱۵ میلادی از جانب انجمن بینایی ایالات متحده آمریکا با عنوان «بینایی ۲۰/۲۰/۲۰ است: از چشمانتان در مقابل ابزار های دیجیتالی نگهداری کنید» به چاپ رسید، ۶۱ درصد از آمریکایی ها بعد از استفاده دراز مدت از ابزار های الکترونیکی دچار خستگی چشم می شوند؛ به بیان دیگر حدوداً از هر سه آمریکایی، دو نفر را شامل می شود.

 بروز مشکلات عصبی

یکجانشینی باعث بروز مشکلات عصبی در مردم می شود. کار زیاد با رایانه، تبلت، گوشی و حتی تماشای زیاد تلویزیون از فاصله نزدیک و مواجهه بسیار با منابع نوری دلیل بروز این سخت می شود.

 اختلال خواب

وقتی که مردم به موبایل های هوشمند و تبلت های خود در تاریکی نگاه می کنند، طول موج کوتاه نور آبی منجر به تأخیر در ترشح ملاتونین می شود و پیرو آن، روند خواب را سخت تر می کند. نویسنده ارشد این بررسی ها از دانشگاه هوستون بیان میکند: ابزار های الکترونیکی مانند تبلت و گوشی سطح هورمون خواب را کاهش و کیفیت خواب را تحت تأثیر خود قرار می دهند. با استناد به گزارش کارشناسان دانشگاه هوستون، هزینه های پایین آمدن کیفیت خواب مخصوصا در کودکان بسیار بیشتر از خستگی و خواب آلودگی است؛ نداشتن خواب منظم با اخطار بالایی از افسردگی، چاقی، حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت مرتبط است.

 بروز اختلالات ذهنی

به گفته دانش پژوهان روسی، ارسال بیش از اندازه پیغام کوتاه نوعی وسواس و اختلال ذهنی در جستجوی دارد که در کمال تاسف نزد مصرف کنندگان نوجوان بسیار رایج است. استفاده بیش از اندازه و غیر ضروری از موبایل برای استفاده کننده استرس و پریشانی ذهنی پدید می آورد.  این اختلالات به حدی است که نوعی بیماری روانی و عصبی براساس آن تعریف شده است و فرد مبتلا در طول روز چندین بار احساس می کند گوشی تلفن همراهش زنگ می خورد.

وانگهی عده ای اختلالات روانی به دلیل تماشای صحنه های نامناسب در عده ای بازی ها، فیلم های بلوتوثی، فیلم های محیط مجازی و مطالب ویژه از دیگر مواردی است که نباید از آن غافل شد.

 انزوا

روزنامه دیلی میل نوشت: بازی با تبلت و گوشی فرصت آموزش، خواندن، نوشتن و حتی اجتماعی شدن و برقراری رابطه با دیگران را از کودکان سلب می کند.
تمام روزهایی که می توانند بهترین آیتم‌های برقراری رابطه کودکان با دیگران و ایجاد روابط اجتماعی مفید باشند، با بازی با وسایل الکترونیکی به هدر می روند.

 تومور مغزی

کارشناسان انگلیسی باور دارند، تومور مغزی در نوجوانی و بزرگسالی حاصل استفاده بی رویه کودکان از وسایل الکترونیکی است؛ یک مطالعه جامع بین المللی در سال ۲۰۱۱، نشان داد، میان بهره برداری از وسایل الکترونیکی و ابتلا به تومور مغزی در بزرگسالی رابطه مستقیم می باشد. به هر میزان کودک بیشتر از وسایل الکترونیکی بهره ببرد، احتمال آسیب دیدن ایشان در بزرگسالی گسترش می یابد.

آسیب های عضلانی

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا اخطار داده است که استفاده طولانی مدت از صفحات لمسی ابزارهای الکترونیکی به انگشتان دست آسیب می زند؛ سرگرم شدن با تبلت و گوشی همراه فرصت بازی های معمولی را سلب می کند و از این حیث عضلات روز به روز بررسی می رود و به مرور لحظه حرکاتش تأخیر بیشتری خواهند داشت.

 اخطار ابتلا به سرطان

از آنجایی که تلفن های همراه برای برقراری رابطه از امواج رادیویی استفاده می کنند، یکی از اصلی ترین نگرانی های بهره برداری از اینگونه وسایل گسترش اخطار ابتلا به سرطان است.

 اختلالات شنوایی

کارشناسان کلینیک درمانی کالیفرنیا اعلام کرده اند که گوش دادن با صدای بلند به موزیک با بهره برداری از هدفون یا هندزفری به روش طولانی مدت، باعث عارضه های متفاوتی ازجمله کاهش سطح شنوایی گوش به روش موقت یا دائم می شود. هدفون به دلیل انتقال صدا به روش مستقیم و بی واسطه روی سیستم شنوایی و حلق تأثیر منفی می گذارد.

 اعتیاد

معمولا مردم بعد از بیدار شدن از خواب اول سراغ موبایل خود می روند و ساعت های فراوانی را صرف بازی های آنلاین و چت می کنند که این مسئله دلیل اعتیاد می شود.

ضمن اینکه برخی از کودکان برای گسترش مقام و مکان خود در این گونه بازی ها، حتی حاضر به پرداخت هزینه هایی هستند و معمولا دیده می شود که یک کودک خردسال با بهره برداری از کارت بانکی والدین از حساب آنها برداشت کرده تا مقام خود را در بازی پیشرفت دهد؛ ضمن اینکه برخی از این بازی های آنلاین حاوی عکس ها مستهجنی است که کودک را با فضایی که هیچ تناسبی به سن ایشان ندارد، آشنا می کند و مطمئناً تبعات جبران ناپذیری در روح و روان وی به جای می گذارد.
بسیاری از دانش پژوهان اعتقاد دارند استفاده بیش از اندازه از موبایل در فکر و اعصاب مصرف کنندگان نوعی اعتیاد پدید می آورد که درست مانند اعتیاد به مواد مخدر، بازی های رایانه ای، شبکه جهانی وب و … مخرب است.

معتادان به بهره برداری از موبایل از دوستان و خانواده فاصله می گیرند، انزواطلب می شوند، اولویت های سنی و اجتماعی مانند تحصیل و اشتغال را پس می زنند، وقتی که موبایل در معرض شان نیست، به آن فکر می کنند و از دوردستی اش رنج می برند.

 کاهش توانایی ارتباطی

شواهد نشان می دهد، جایگزینی این تکنولوژی به جای ارتباطات حضوری (مخصوصا با بهره برداری از امکان ارسال پیغام های کوتاه) تا حدود فراوانی ارتباطات انسان ها را به حداقل رسانیده است.
 گسترش این گونه ارتباطات به کاهش روابط چهره به چهره و زنده صوتی منجر می شود. ارتباطات ناقصی که در شکل متون خشک و بی روح جان می گیرد، فاصله شوخی و جدی را درهم می آمیزد و مسیر اغراق آمیز و نادرستی را می پیماید که هرگز جانشین مناسبی برای رابطه کلامی و عاطفی میان گروه دوستان و آشنایان نیست و شناخت مجازی و غیر حقیقی حاصل از آن نمی تواند معیار خوبی برای آگاهی پیرامون طرفین رابطه باشد.  این رابطه مجازی فرصت یادگیری آداب زندگی را به طرز عملی و از روش رابطه موثر با اقشار مختلف اجتماعی از فرد سلب و ایشان را در محیطی بسته و محدود محصور می کند.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات