کد خبر : 3950
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای تاثیر استرس بر زیبایی بسته هستند
16 views بازدید

تاثیر استرس بر زیبایی

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج-مجله شهروندی: ولی باید گفت اگر با مشکلات پوستی بی‌دلیلی مواجه شدید یا بیماری پوستی‌تان بدون هیچ دلیل مخصوصی عود کرد، خوب است به خاطر استرس بیفتید و پی آن را بگیرید که از کجا نشأت گرفته است. دکتر مسعود داودی، کارشناس پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه‌الله پیرامون تاثیر استرس روی پوست، مو و ناخن بیشتر شرح […]

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج-مجله شهروندی: ولی باید گفت اگر با مشکلات پوستی بی‌دلیلی مواجه شدید یا بیماری پوستی‌تان بدون هیچ دلیل مخصوصی عود کرد، خوب است به خاطر استرس بیفتید و پی آن را بگیرید که از کجا نشأت گرفته است. دکتر مسعود داودی، کارشناس پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه‌الله پیرامون تاثیر استرس روی پوست، مو و ناخن بیشتر شرح می‌دهد.

استرس حاد دارید یا مزمن؟!

استرس به دو دسته تقسیم می‌شود؛ دسته اول استرس‌های حاد و زودگذر و دسته دوم استرس‌های مزمن و درازمدت هستند. در هر دو صورت امکان دارد به‌دنبال استرس‌های حاد یا کوتاه‌مدت و درازمدت تغییراتی را در پوست و ضمایم پوستی که شامل ناخن و مو می‌شود، مشاهده شود. پیشتر به تاثیراتی که هر یک از استرس‌ها روی پوست می‌گذارد می‌پردازیم.

استرس حاد با موهای‌تان چه می‌کند؟!

استرس‌های حاد همان‌طور که گفته شد زودگذر هستند، با اینحال شوکی به بدن وارد می‌کنند که پوست به‌ عنوان عضوی از بدن امکان دارد تحت‌تاثیر قرار بگیرد. معمولا در چنین شرایطی سلول‌های پوست، ناخن و ریشه مو امکان دارد رشدشان کند یا متوقف شود. با این وجود امکان دارد تفاوت افزایش را همان موقع مشاهده نکنید و بعد از گذشت چند روز یا چند هفته یا حتی چند ماه متوجه این تفاوت شوید.

به نوعی مثال امکان دارد حادثه یا اتفاقی برای کسی رخ دهد که دلیل بروز استرس حاد در فرد شود، در چنین موقعیتی بعد از طی مثلا دو ماه مشاهده می‌کند که دچار ریزش موی شدید و نگران کننده‌ای شده، طوری که فرد فکر می‌کند برای در بیشتر مواقع موهایش را از دست داده است. با این وجود نگران کننده نیست، این ریزش مو بعد از مدتی به‌طور خودبه‌خود درمان می‌شود. با این وجود به شرط آنکه استرس در این مدت از بین برود، با اینحال در شرایطی هم نیاز است بعد از اینکه فرد به شرایط عادی بازمی‌گردد با کمک کارشناس پوست و مو موهای ازدست رفته را بازگرداند.

استرس حاد با پوست‌تان چه می‌کند؟!

تفاوت پوستی گاهی اوقات خبر از سر درون می‌دهد. استرس حاد پوست را به‌طور موقت دچار تغییراتی می‌کند که با مشاهده این تفاوت متوجه می‌شوید شخص موقعیت جسمانی و روحی مناسبی ندارد، چراکه انقباض عروقی دلیل رنگ پریدگی پوست می‌شود (در مواقعی که فرد دچار ترس و نگرانی است این حالت مشاهده می‌شود). حتی امکان دارد تصویر این موضوع رخ دهد، یعنی فرد بر اثر گسترش فشار خون و عصبانیت، پوستش دچار پرخونی و التهاب شود. با این وجود این تفاوت هم موقتی است و بعد از مدتی پوست به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد.

گول هورمون استرس را نخورید

استرس‌های مزمن همان‌طور که از اسم‌شان پیداست تاثیرات ماندگارتری در بدن دارند و امکان دارد فرد چندین ماه با عواقب آن درگیر باشد. به‌تدریج برای جبران کمبودهای ناشی از استرس، هورمونی در بدن تولید می‌شود که به «هورمون استرس» مشهور است. معمولا افرادی که با بیماری افسردگی مزمن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، به‌دلیل اینکه انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزمره ندارند، هورمون استرس از غده فوق‌کلیه در بدن‌شان تولید می‌شود. این ترشح دلیل می‌شود که بدن فرد مانند ورزشکاران تاحدودی حالت دوپینگ (اصطلاح دوپینگ کردن در ورزشکاران ممکن است زیاد به گوش‌تان خورده باشد) بیابد. این هورمون‌های استرس همراه با فوایدی که دارند امکان دارد مشکلاتی را به‌دنبال داشته باشند.

پیش از هرچیز به موقعیت ظاهری این مردم می‌پردازیم چون در استرس مزمن فرد خیلی متوجه موقعیت ظاهری‌اش نیست، از این جهت از آشفتگی موقعیت صورت و وضع موها می‌توان متوجه شد که این مردم عرصه افسردگی و استرس‌های مزمن را دارند. هورمون‌های استرس امکان دارد در درازمدت روی قسمت‌های مختلف بدن تاثیر بگذارند. این هورمون‌ها مشابهت فراوانی به هورمون‌های مردانه دارند و حتی می‌توان گفت کالا جانبی ساخته شدن هورمون استرس گسترش هورمون‌های مردانه است. به‌خصوص درمورد خانم‌ها گسترش هورمون مردانه تفاوت محسوسی را برای‌شان به‌دنبال دارد.

استرس مزمن چه بلایی سر پوست می‌آورد؟

در این شرایط می‌توان به مشکلات پوستی ازجمله جوش و آکنه اشاره نمود، گرچه در شرایط معمولی هم امکان دارد بروز کند، با اینحال چون یکی از عوامل تشدیدکننده جوش و آکنه مسئله هورمون‌های مردانه است؛ از این جهت افرادی که استرس مزمن دارند جوش‌های‌شان شدیدتر و مقاوم به درمان هستند برای همین مدت طولانی امکان دارد روی پوست فرد باقی بمانند. بیشتر این اشخاص به این مسئله اشاره می‌کنند که «در قبلی تعداد جوش و آکنه‌ها کمتر بوده با اینحال مدتی است که هم تعدادشان گسترش یافته و هم به درمان مقاوم شده‌اند» که می‌توان از استرس به نوعی عامل اصلی این مشکلات یاد کرد.

همان‌طور که می‌دانید شیوع آکنه از سنین بلوغ است با اینحال اگر آکنه بعد از ۳۰ سال بروز بیابد یا تشدید شود، برای عموم مردم مسئله عجیبی است، از این جهت دلیل بروز ضایعات آکنه را در مردم بالای ۳۰ سال استرس مزمن می‌دانند. غیر از آکنه، این مردم بروز جوش بعد از ۳۰ سالگی را هم تجربه می‌کنند.

روشهای درمان استرس مزمن

استرس مزمن ناخن‌ها را هم درگیر می‌کند؟

یکی از دلیل‌های صدمه پذیر شدن ناخن‌ها وجود استرس مزمن در فرد است. عده ای سلول‌ها در بدن تقسیم و تکثیر سریع‌تری درمقایسه با دیگر عضو های بدن دارند که پوست، مو و ناخن جزء این دسته از سلول‌ها هستند. به‌همین دلیل استرس مزمن و شوک‌های عصبی روی تقسیم و تکثیر آنها تاثیر می‌گذارند، برای همین ناخن‌ها در مقایسه با قبل صدمه پذیر و آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

مراقب باشید بیماری‌تان عود نکند

مواردی که گفته شد اثرات مستقیم استرس روی بروز ضایعات پوست و ضمایم پوستی است، با اینحال برخی اوقات بیماری‌های پوستی تحت‌تاثیر استرس امکان دارد تشدید شوند. عده ای بیماری‌ها در هر یک از ارگان‌های بدن از ابزار گوارش گرفته تا مسائل اسکلتی امکان دارد تحت‌تاثیر استرس تشدید شوند، با اینحال ضروری است بگوییم پوست هم از این مسئله جدا نیست، به‌طوری که بیماری‌های مختلف پوستی در مواقع استرس تشدید می‌شوند. به نوعی مثال بیماری مشهور پسوریازیس یا همان بیماری صدف و بیماری‌های ریزش مویی منطقه‌ای که به طاسی سکه‌ای مشهور هستند رابطه تنگاتنگی با استرس دارند.
رابطه استرس با لک و پیس

امکان دارد شروع بیماری با استرس باشد یعنی فرد تا این لحظه چنین مشکلی را تجربه نکرده باشد با اینحال به‌دلیل بروز استرس این بیماری در فرد ریشه بیابد. به بیماری‌های اسم برده شده باید یک مورد دیگر ازجمله لک و پیس را هم اضافه کرد، چراکه باوجود استرس لک و پیس‌های جدیدتری امکان دارد به‌وجود بیایند یا لک و پیس‌های قدیمی بزرگ‌تر و شدیدتر شوند.

عامل اصلی عود بیماری معلوم شد

نقشی که استرس در این بیماری‌ها ایفا می‌کند اثری است که به‌طور غیرمستقیم روی بیماری‌ها دارد. سیستم ایمنی بدن در شرایط عادی فعالیتش را به شکل نرمال و طبیعی انجام می‌دهد؛ با اینحال در مواقعی که استرس، افسردگی، اضطراب و… به‌خصوص به شکل مزمن بروز می‌کنند، سیستم ایمنی دیگر قادر نیست فعالیت را به‌صورت طبیعی انجام دهد و دچار اختلال می‌شود. آن وقت است که می‌توان گفت تعادل بین سیستم ایمنی و بیماری برهم می‌خورد و بیماری‌ها با شدت بیشتری بروز می‌کنند.

عده ای بیماری‌ها هم استرس‌زا هستند

گاهی اوقات امکان دارد عده ای بیماری‌های پوستی به‌خصوص قسمت‌هایی که با لباس قابل پوشاندن نیستند و در دید مردم قرار دارند (مانند صورت، ساق دست، گردن، زانوها و…) برای بیمار مسائل روحی و روانی ایجاد کند، حتی این بیماری‌ها امکان دارد روی شکل‌گیری شخصیت بیمار تاثیر بگذارد.

به نوعی مثال عده ای از افرادی که بیماری پوستی مادرزادی روی صورت‌شان دارند وقتی به سنی می‌رسند که باید در جامعه حضور بیابند، امکان دارد دچار افسردگی، گوشه‌گیری و عدم اعتماد‌به‌نفس شوند، پس می‌توان گفت این یک سیکل معیوبی است، چراکه بیماری پوستی استرس و اضطراب را برای فرد به‌وجود می‌آورد و به‌دنبال آن، این استرس بیماری پوستی را شدت می‌بخشد. این چرخه به شکل دورانی است که هم استرس بیماری را تشدید می‌کند و هم بیماری استرس و اضطراب را امکان دارد گسترش دهد.

رابطه استرس با بیماری‌های پوستی

چرا تبخال می‌زنیم؟

عده ای بیماری‌های عفونی با استرس رابطه مخصوصی ندارند. با اینحال در تبخال، طوری است که سیستم دفاعی بدن ویروس را تحت کنترل دارد باوجود استرس، سیستم دفاعی بدن ضعیف می‌شود و این ویروس از کنترل سیستم دفاعی بدن خارج و به‌طور موقت دلیل بروز تبخال می‌شود، با اینحال وقتی که سیستم ایمنی بدن از نو شرایط را تحت کنترل بگیرد، ضایعات فروکش می‌کنند. به علاوه از طرف دیگر بدن قادر نیست ویروس تبخال را بطور کلی ازبین ببرد، برای همین در بروز استرس و اضطراب‌ها تبخال عود می‌کند.

تیک عصبی دارید؟!

گاهی اوقات امکان دارد شخص اضطراب، استرس و حتی افسردگی‌اش را به شکل یک عادت عصبی بروز بدهد. در بیماری‌های پوستی این گزینه در شرایط استرس به شکل خارش پوستی مزمن و طولانی‌مدت نمایان می‌شوند.

در عده ای مواقع فرد سخت پوستی مخصوصی ندارد با اینحال وقتی دچار استرس می‌شود، عادت‌های عصبی بعد از مدتی عرصه‌ساز عده ای ضایعات پوستی مانند اگزما می‌شوند.

حتی اگر شدت خارش پوستی زیاد باشد امکان دارد پوست زخمی شده و اسکار برجای بگذارد. در چنین مواقعی برای درمان و کنترل بیماری، کارشناسان پوست نیاز به هم کاری روانشناسان و روانپزشکان دارند.

با کمک این تیم پزشکی ابتدا استرس رفع می‌شود و با رفع استرس، عادت‌های عصبی هم از بین می‌روند. بعد از این قسمت کار می‌توان درمان‌های پوستی را شروع کرد و انتظار داشت مشکلات پوستی از بین بروند.

استرس شما از چه نوعی است؟

همه استرس‌ها ناشی از استرس روحی و عصبی نیستند حتی از نوع استرس‌های جسمی هستند که به دو دسته تقسیم می‌شوند:

خیلی درگیر کار نشوید

استرس‌های جسمی را می‌توان به این شکل توصیف کرد که فرد از لحاظ روحی و روانی مشکلی ندارد با اینحال مشغله کاری‌اش به‌گونه‌ای است که نظم و انضباط مخصوصی در زندگی این فرد حکمفرما نیست، به‌طوری که اگر زندگی فرد را مرور کنیم می‌بینیم که فعالیت‌های هر روزه ایشان توأم با دویدن و فعالیت‌های فیزیکی زیاد است.

به علاوه از طرف دیگر فرد به‌دلیل مشغله کاری زیاد وعده غذایی ناهار را نمی‌خورد یا امکان دارد این وعده غذایی اصلی را در ساعت‌های مختلف از روز مانند ۱۲، ۱۴ یا ۱۶بعدازظهر بخورد. این بی‌نظمی گرچه امکان دارد مشکلات روحی و روانی به‌دنبال نداشته باشد، با اینحال دلیل استرس جسمی می‌شود. این نوع استرس توانایی دارد مشکلات پوستی را ایجاد کند یا دلیل تشدید آنها شود.

مراقب رژیم‌های غذایی بی‌پایه و اساس باشید!

دومین استرس جسمی که می‌توان به آن اشاره نمود، استرسی است که درراستای گرفتن رژیم‌های غذایی ایجاد می‌شود. رژیم‌های غذایی آگاهانه است و با اراده خود شخص انجام می‌شود. با این وجود اگر رژیم غذایی اصولی و تجویز شده پزشک نباشد، امکان دارد دلیل ایجاد کمبودهایی در بدن شود. در چنین شرایطی فرض کنید که مردم خانواده درحال خوردن غذایی ویژه هستند با اینحال شخص چون از رژیم غذایی تبعیت می‌کند، نمی‌تواند آن غذا را بخورد. این نوع رژیم‌های غذایی یک نوع استرس جسمی به فرد انتقال می‌دهند که به‌دنبال آن دلیل تشدید یا شروع عده ای بیماری‌های پوستی ازجمله جوش، آکنه، اگزما و… می‌شود.

چگونه بیماری‌های پوستی ناشی از استرس را از بین ببریم؟

استرس مشکلی است که از محیط بیرونی به فرد تحمیل می‌شود و در اغلب موارد قابل‌پیشگیری نیست، با اینحال اگر استرس بسیار به فرد وارد شود باید قبل از هر درمان پوستی ابتدا این سخت را با روانپزشک یا روانشناس درمان کرد و بعد وارد مرحله بعدی درمان شد. با این وجود استرس تاحدودی در زندگی انسان ضروری است با اینحال اگر با عوارض مخرب همراه باشد پیش نهاد می‌شود با کمک کارشناسان این سخت را برطرف کرد. حتی در عده ای موارد پیش از هرچیز واضح نمی‌شود که این مشکلات پوستی ناشی از وجود استرس هستند.

زمانی بوجود استرس پی می‌برند که مشکلات پوستی به درمان سخت جواب دهند؛ کارشناسان به این مسئله شک می‌کنند و سپس با بررسی‌های ضروری دلیل اصلی را ریشه‌یابی می‌کنند. به علاوه از طرف دیگر عده ای ورزش‌ها مانند یوگا، مدیتیشن و… به شخص کمک می‌کنند تا تمرکز و کنترل بهتری روی مسائل روحی- روانی داشته باشد، با اینحال در عده ای موارد این کارها فارغ از همه چیز جوابگو نیستند و حتما می بایست از یک کارشناس در این عرصه کمک گرفت. در انتهای ضروری است بگوییم برای درمان بیمای‌های پوستی ناشی از استرس ابتدا باید استرس در فرد ریشه‌کن شود و بعد از آن کارشناسان پوست و مو با تجویز داروهای خوب و درمان‌های اصلی مشکلات پوستی را درمان کنند.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات