کد خبر : 5122
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۳:۰۳
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای تولیدات و صادرات، مبنای مقام بندی کشور های جهان در پیشرفت اقتصادی است بسته هستند
18 views بازدید

تولیدات و صادرات، مبنای مقام بندی کشور های جهان در پیشرفت اقتصادی است

غدیر مهدوی: تولیدات و صادرات، مبنای مقام بندی کشور های جهان در پیشرفت اقتصادی است پیشرفت یافتگی کشور ها با استناد به مهم های متعددی درجه بندی می شود و به هر میزان تولیدات و صادرات کشوری تکنولوژیک تر باشد، آن کشور پیشرفت یافته تر است. غدیر مهدوی کلیشمی فوق دکترای اقتصاد – پایگاه خبری مدیریت شهری کرج-  مهم های متفاوتی برای […]

غدیر مهدوی:
تولیدات و صادرات، مبنای مقام بندی کشور های جهان در پیشرفت اقتصادی است

پیشرفت یافتگی کشور ها با استناد به مهم های متعددی درجه بندی می شود و به هر میزان تولیدات و صادرات کشوری تکنولوژیک تر باشد، آن کشور پیشرفت یافته تر است.

غدیر مهدوی کلیشمی فوق دکترای اقتصاد – پایگاه خبری مدیریت شهری کرج-  مهم های متفاوتی برای مقایسه درجه پیشرفت یافتگی کشورها می باشد، یکی از این شاخصها، شاخصی است که به نحوه تولید و صادرات کشورها بستگی دارد،  با استناد به این مهم هرچه تولیدات و صادرات کشوری تکنولوژیک تر باشد  کشور پیشرفت یافته تر است. مقام كشورهاى منتخب در این مهم  همتافتگى اقتصادى Economic Complexity Index كه به وسیله دانشگاه هاروارد و ام آى تى در يك برنامه مشترك برای سال ۲۰۱۵  محاسبه شده است به شرح زير است :
 
پنج كشور مقام اول به ترتيب ژاپن ، سويس ، آلمان ، كره جنوبى و اطريش می باشند.
امريكا مقام دهم و انگلستان مقام دوازدهم را دارد.مقام كشور مالزى ٢٣ ، تركيه ٤٢ ، قطر ٥٣ ، اردن ٥٨ است .
نيجريه ، گينه نو ، سودان ، كنگو مقام ١٢٤ ، ١٢٣ ، ١٢١ و ١٢٠ را به ترتيب مختص خود کرده اند.
مقام كشور ایران ۹۵ به اشتراک ۱۲۴ کشور جهان است.
مقام پايين اين كشورها به دليل حجم بالاى مواد اوليه و توليدات بنا شده بر دانش كم است . مهمترین فاکتور در تعیین مقام کشورها، میزان تولیدات تکنولوژیک است. هرچه تولیدات کشوری متاثر از علوم و تکنولوژی پیشرفته باشد، مقام آن کشور خوب است.
اساس فرهنگ اقتصادی ژاپن در طول تاریخ، ایجاد ارزش اضافه با فرآوری به کمک علم و تکنولوژی است. در طول تاریخ صادرات ماده خام با اسم یک خیانت به آرمان این کشور تلقی میشده است. عمده تولیدات این کشور تکنولوژیک و براساس بررسی ها گسترده علمی است. حتی تولیدات کشاورزی و دامی در ژاپن به کمک بررسی ها علمی گسترده بهسازی میشوند. بدین باعث است که ژاپن مقام اول این مهم پیشرفت را مختص خود کرده است.

زهرا قاسمي

مقام مهم پیشرفت اقتصادى كشورهاى منتخب جهان

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات