کد خبر : 2722
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۱۴
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای شرکت دسانکو در آستانه ورود به فرابورس است بسته هستند
20 views بازدید

شرکت دسانکو در آستانه ورود به فرابورس است

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی سایتهای اینترنتی با استناد به گفته ایسنا ؛ مدیر کل کمپانی دارویی سبحان انکولوژی با بیان اینکه کمپانی دارو سازی سبحان انکولوژی در سال ۱۳۸۱ تأسیس و در سال ۱۳۸۸ افتتاح و به سود برداری رسید، گفت: این سری اولین تولید کننده داروهای ضد سرطان در ایران و خاورمیانه بوده و هم اینک نیز بزرگترین تولید کننده داروهای ضد […]


به نوشته پایگاه اطلاع رسانی سایتهای اینترنتی با استناد به گفته ایسنا ؛ مدیر کل کمپانی دارویی سبحان انکولوژی با بیان اینکه کمپانی دارو سازی سبحان انکولوژی در سال ۱۳۸۱ تأسیس و در سال ۱۳۸۸ افتتاح و به سود برداری رسید، گفت: این سری اولین تولید کننده داروهای ضد سرطان در ایران و خاورمیانه بوده و هم اینک نیز بزرگترین تولید کننده داروهای ضد سرطان در کشور است که فرم های تزریق به شکل ویال مایع و ویال لیوفیلیزه، قرص و کپسول های ضد سرطانی را تولید می کند؛ از همین رو تنها تولید کننده داروهای تزریقی در ایران شمرده می شود و کمپانی های سرمایه گذاری اعتلاء البرز و گروه دارویی سبحان سهامداران عمده این سری دارویی می باشند.


بنا بر این خبر با استناد به گفته ایسنا؛ سید حمید مصطفوی خاطرنشان کرد: این سری در زمینی به مساحت ۲۵ هزار متر مربع و پایین بنایی بیش از ۱۰ هزار متر مربع تأسیس شده و دیزاین ابتدایی این تولیدکننده به وسیله کمپانی LSMW آلمان انجام شده است؛ از این جهت از مراحل دیزاین ابتدایی نیز به نحو مطلوبی فعالیت خود را شروع کرده و از پیشرفته ترین و به روزترین ماشین آلات با اعتبارترین تولید کنندگان ماشین آلات دارو سازی استفاده کرده است.


این مقام مسئول درخصوص خصوصیت های این سری گفت: یکی از خصوصیت ها و نقاط قوت سبحان انکولوژی هم کاری با کمپانی های بین المللی و مشهور تولیدکننده داروهای ضد سرطان است. برای نمونه کمپانی شیوه سوییس و سانوفی فرانسه که جزو ۱۰ کمپانی اول تولید کننده دارو در دنیا هستند،و نیز کمپانی های نیپون کایاکو ژاپن، استراژن سوییس، سیپلا هند، گدون ریختر مجارستان و نیز بایوسین آلمان از نمونه سری هایی هستند که سبحان انکولوژی تحت لیسانس آن ها به تولید انواع داروهای ضد سرطان اکتیو است.


وی ادامه داد: با استناد به این هم کاری ها سطح دانش فنی و کیفیت در سبحان انکولوژی بسیار بالا است. برای نمونه، مهمترین دارویی که در این سری تولید می شود، یکی از مهمترین دارو های ضد سرطان در دنیا به اسم ویال تکسوتر است که از سال ۹۲ تحت لیسانس سانوفی فرانسه به عنوان چهارمین تولید کننده برتر دنیا،در سری سبحان انکولوژی تولید می شود.


مدیرعامل کمپانی دارویی سبحان انکولوژی با اشاره به اینکه داروی ویال پکلی تکسل نیز تحت لیسانس استراژن سوییس تولید می شود، اظهار کرد: کپسول ایماتیب نیز تحت لیسانس سیپلا هند نیز از دیگر تولیدات سبحان انکولوژی است و فرمولاسیون عده ای داروهای دیگر نیز از نمونه نانو دیپوزون داکسوریپوسین که در واحد پیشرفت کالا سبحان انکولوژی به نتیجه رسیده و با دانش فنی بومی تولید می شود، با هم کاری یک کمپانی دانش بنیان ایرانی ساخته شده است تا ایران بعد از آمریکا دومین کمپانی تولید کننده این نوع داروها در دنیا باشد.


وی اضافه کرد: خصوصیت مهم این دارو آن است که اولین داروی ضد سرطان است که با تکنولوژی نانو در داخل کشور ساخته شده و از سطح تکنولوژی بالا و در عین حال هزینه درمانی پایینی دارا است. به طوریکه این دارو قبل از این به هزینه ۷۰۰ دلار وارد کشور می شد، در شرایطی که امروزه به همت کارشناسان سبحان انکولوژی این دارو به هزینه ۵۷۰ هزار تومان در دست بیماران قرار می گیرد.


مصطفوی با اعلام اینکه پروانه تولید چندین عدد از دارو های تازه نیز طی دو هفته واپسین دریافت شده، گفت: این پروانه ها شامل هشت پروانه تازه است تا کل دارو های حاوی پروانه تولید این سری از ۱۸ به ۲۶ گسترش یابد.


این مقام مسئول ادامه داد: از کل هشت کالا تازه پنج کالا برای بار نخست در داخل کشور تولید می شوند که به اشتراک آن ها داروی لینادینومایند به عنوان یکی از مهمترین و پر فروش ترین داروی ضد سرطان در دنیا مطرح است که هزینه یک عدد قرص وارداتی آن ۸۵۰ هزار تومان است؛ حال آنکه با تولید این کالا در این سری هزینه درمانی به شدت کاهش پیدا خواهد نمود. در این راستا و برای شروع فروش این دارو از سازمان غذا و دارو درخواست هزینه کرده ایم.


وی تأکید کرد: حدود ۱۴ کالا دیگر نیز در پایپ لاین کمپانی هستند و عده ای از آن ها هم اینک جزو پر فروش ترین دارو های ضد سرطان در دنیا شمرده می شوندکه یکی از آن ها از مهمترین داروهای این بیماری است که به امید خدا تا سه ماهه اول سال آتی پروانه آن نیز دریافت و وارد بازار خواهد شد.


مصطفوی با بیان اینکه ۱۴ کالا تازه در سال ۹۵ وارد سبد داروهای سبحان انکولوژی خواهند شد، گفت: از طرف دیگر با استناد به اینکه داروهای ضد سرطان سایتو توکسید هستند و هم بر روی محیط زیست و هم بر روی افرادی که در واحد تولید کار می کنند، اثرات سوئی در پی دارند، از لحاظ حفاظت فردی و مسایل زیست محیطی بالاترین سطح استانداردها را در سبحان انکولوژی رعایت می کنیم. به نحوی که بزرگان این صنعت در دنیا علاقه مند هستند با سبحان انکولوژی هم کاری و هم کاری داشته باشند.


وی در باب برنامه فروش صادراتی تولیدات برمبنای پیشرفت هم کاری های بین المللی اظهار کرد: با استناد به این هم کاری ها فرصت مطلوبی برای صادرات می باشد، چراکه تعداد کمپانی های تولید کننده داروهای ضد سرطان در سطح کشورهای منطقه خاورمیانه خیلی کم هستند و پیرامون همین مسئله، سری سبحان انکولوژی از دو سال قبل صادرات خود را آغازکرده و امیدواریم حجم صادرات ما در انتهای سال ۹۴ به حدود سه میلیون دلار برسد.


مصطفوی اضافه کرد: طبق این برنامه ها مراحل ثبت داروها را در عده ای کشورهای منطقه شروع کرده ایم و خطوط تولید کمپانی مورد بازدید وزارت بهداشت این کشورها قرار گرفته و امیدواریم از سال بعد بیننده افزایش چشمگیری در حجم صادرات باشیم. بطوریکه پیش بینی می شود در سال ۹۵ بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل فروش کمپانی به صادرات اختصاص یابد.


مدیرعامل کمپانی دارویی سبحان انکولوژی با بیان اینکه در سال۹۴ پیش بینی میکنیم ۸۲ میلیارد تومان فروش داشته باشیم، تأکید کرد: با استناد به اینکه کل حجم بازار تولیدات انکولوژی در دنیا حدود هزار میلیارد تومان است، سهم سری سبحان انکولوژی حدود هشت درصد از کل این رقم می باشد که بر همین اساس فرصت مناسبی می باشد که سهم خود را از تولیدات این گروه تولیدات گسترش دهیم. بطوریکه با بررسی هایی که انجام شده فروش صادراتی و هزینه های آن بسیار دلنشین تر از فروش داخلی است؛ با این وجود چون هر بازار هدفی شرایط متفاوتی دارد، بایستی بررسی کرد که در هر بازار با چه استراتژی و چه سطح هزینه ای فروش صورت گیرد.


مدیرعامل کمپانی سبحان انکولوژی کشورهای منطقه از نمونه عراق، سوریه، تاجیکستان و قزاقستان را هدف ابتدایی صادرات تولیدات برشمرد و عنوان کرد: هم اینک حدود ۲۰۰ قلم داروی ضد سرطان در دنیا تولید می شود و ما نیز در نظر داریم تا انتهای سال ۹۵ با احتساب تولیدات که در پایپ لاین بوده و پروانه تولید دارند، حدود ۴۰ قلم کالا را تولید کنیم.


وی ادامه داد: سبحان انکولوژی سری ای است که تولیدکننده تولیدات ژنریک یا برندژنریک است با این وجود از لحاظ سطح استانداردهای کیفی با بزرگترین کمپانی های داروسازی دنیا توان رقابت داریم؛ کما اینکه هم اینک نیز تولیدات خود را تحت لیسانس بزرگترین کمپانی های داروساز دنیا تولید می کنیم و از روش یکی از این تولیدکننده ها نیز مجوز صادرات به ۱۰ کشور از کشورهای منطقه را دریافت کرده ایم.


وی تأکید کرد: با استناد به اینکه در ایران تنها سبحان انکولوژی توان تولید این قبیل تولیدات را دارد، با عده ای کمپانی های داروسازی داخلی قراردادهایی امضا شده تا بتوانیم استانداردهای کیفی خود را به آنها آموزش داده و سطح کیفیت تولیدات آنها را پیشرفت دهیم.


وی به دیگر هم کاری های خارجی این تولیدکننده داروساز اشاره نمود و گفت: در عرصه فعالیت های بین المللی و صادرات نیز درخواست هایی از کشورهای همسایه داریم تا سبحان انکولوژی بتواند تکنولوژی تولید این داروها را به آنها انتقال دهد. افزون بر این، ظرفیت های تولید این سری هم اینک درمقایسه با سه سال قبلی حدود چهار تا پنج برابر گسترش یافته و غیر از آن دو برنامه سرمایه گذاری نیز مقرر کرده شده که هر دو در راستای گسترش ظرفیت بوده و یکی جهت تولید فرآورده های تزریقی محلول و دومی تولید فرآورده های لیوفیلیزه است که با این وجود هم اینک هم قابلیت ها تولید آن را داریم، با اینحال این دو برنامه جهت گسترش ظرفیت تولید طی دو سال آتی به سود برداری می رسد.


مصطفوی با بیان اینکه کمپانی سبحان انکولوژی در بازار فرابورس با نماد “دسانکو” درج شده و بعد از ارایه بودجه سال مالی ۹۵ و دیگر گزارش های عملکردی بزودی بیننده معرفی سهم در بازار سرمایه خواهیم بود، در باب شرایط پسا برجام گفت: در شرایط پسابرجام فرآیندها به ویژه در بحث خرید مواد ابتدایی تسهیل می شود؛ چرا که تا اینجای کار خرید مواد مصرفی به روش نقدی انجام می شد و مشکلاتی در رابطه با نقل و انتقال پول وجود داشت. با اینحال هم اینک با گشایش اعتبارات اسنادی یا LC فرصت های بیشتری جهت کاهش هزینه های صنایع بوجود آمده است. ضمن اینکه این مساله ها برای سبحان انکولوژی بیشتر وجود داشت؛ چرا که عمده خرید مواد ابتدایی مصرفی ما از کشورهای اروپایی بوده و این گشایش ها شرایط بهتری را برای ما ممکن آورده است.


وی ادامه داد:بحث مهم دیگر مرتبط با باطل تحریم ها در عرصه پیشرفت صادرات است که باعث شده یکی از معضلات صادراتی که باعث می شد دریافت وجوه حاصل از فروش تولیدات براحتی قابل دریافت نباشد، هم اینک مرتفع گردیده و می تواند پتاسیل های بیشتری را برای گسترش و تسهیل صادرات ایجاد کند.


این مقام مسئول در رابطه با کاهش هزینه واردات مواد ابتدایی مصرفی در پی باطل تحریم ها گفت: هم اینک حدود ۹۰ درصد مواد ابتدایی مصرفی و بسته بندی، خارجی بوده که بر مبنای ارز یورو با نرخ مبادله ای تهیه می شود.


مدیرعامل کمپانی سبحان انکولوژی به روند هزینه گذاری تولیدات تولیدی اشاره نمود و گفت: معمولاً توصیه هزینه فروش تولیدات را خود کمپانی به سازمان غذا و دارو ارایه می کند و بعد از آن در کمیسیون هزینه گذاری سازمان غذا و دارو در خصوص آن تصمیم گیری می شود که این روند برای داروهای هایتک با استناد به هزینه های وارداتی صورت می گیرد. بدین جهت فرصت های بیشتری برای این گروه از تولید کنندگان می باشد که قادر باشند هزینه های خود را با این نمونه هزینه گذاری پوشش دهند.با این وجود در خصوص فروش صادراتی هزینه گذاری ها بر عهده خود کمپانی بوده و بر مبنای هزینه رقبا و بازار هدف تعیین می شود.


وی اظهار کرد: طبق این آمارها تخمین زده می شود تا سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۲۰۰ میلیارد دلار دارو در دنیا مصرف شود که حدود ۱۰۰ میلیارد آن داروی ضد سرطان خواهد بود. با این وجود این امیدواری می باشد نرخ افزایش مصرف داروهای ضد سرطان سالانه بین ۵ تا ۸ درصد باشد که این نرخ شرد مصرف از تمام گروه های درمانی دیگر بالاتر است که در ایران نیز موقعیت به همین صورت بوده و ممکن است در سال قبلی حدود هزار میلیارد تومان داروی ضد سرطان در کشور مصرف شده است.


وی تأکید کرد: نکته مهم پیرامون این مسئله آنجاست که از این مقدار مصرف داروی ضد سرطان تا اینجای کار ۹۰ درصد وارداتی بوده و تنها حدود ۱۰ درصد در داخل کشور ساخته شده است. از این جهت برای کمپانی های ایرانی که تولید کننده این نوع داروها باشند، پتانسیل بسیار بالایی برای افزایش می باشد.


کمپانی داروسازی سبحان انکولوژی د با سرمایه ۳۸٫۱ میلیارد تومانی در روز ۲۶ بهمن ماه با نماد معاملاتی “دسانکو” و به عنوان شصت و ششمین کمپانی بازار دوم معاملات فرابورس درج و تکمیل معرفی ابتدایی شده است.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات