کد خبر : 5081
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای سایه سنگین طلاق بر سر زنان زندگی‌هایی که دیگر مشترک نیست بسته هستند
10 views بازدید

سایه سنگین طلاق بر سر زنان زندگی‌هایی که دیگر مشترک نیست

به نوشته خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، آسیه چهارباغی: مستأصل و غمگین روی صندلی انتهای راهرو نشسته است، راهرویی با دیوارهای نسبتاً بلند با رنگی روشن با اینحال کهنه و گرفته… منتظر است، نگاهش به اتاق رو به رویش گره‌خورده، حرکت مشوش دستانش که دسته صندلی را با ریتمی عصبی و مضطرب می‌فشارد، نشان می‌دهد که فکرش سخت سرگرم است، دلم نمی‌آید خلوتش را […]

به نوشته خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، آسیه چهارباغی: مستأصل و غمگین روی صندلی انتهای راهرو نشسته است، راهرویی با دیوارهای نسبتاً بلند با رنگی روشن با اینحال کهنه و گرفته… منتظر است، نگاهش به اتاق رو به رویش گره‌خورده، حرکت مشوش دستانش که دسته صندلی را با ریتمی عصبی و مضطرب می‌فشارد، نشان می‌دهد که فکرش سخت سرگرم است، دلم نمی‌آید خلوتش را به هم بزنم.

به راهرو گمان می نمایم، راهرویی که صدای گام‌های تلخی را به گوش سپرده است، برایش جان‌ودل قائل می‌شوم، حس می‌کنم که بار دل‌تنگی‌ها و نگرانی‌ها، غم و غصه‌ها باورنکردنی بر دوشش سنگینی می‌کند. چه دل پرطاقتی می‌خواهد دیدن و تحمل سرنوشت‌هایی که به تلخی و با اشک و غم رقم می‌خورد، حتی تصورش بی‌طاقتم می‌کند، به‌راستی «سخت را نوشتن راحت است با اینحال زندگی کردن دشوار» آن‌هایی که اینجا می‌آیند دلشان نازک می‌شود و حوصله‌شان کف زمین می‌ریزد.

هنوز همان‌جا نشسته است، بین همه آن‌هایی که آنجا هستند تنها اوست که نظرم را به خود جلب می‌کند، ممکن است به این خاطر که کم سن و سال است و ممکن است هم معصومیت چهره‌اش نمی‌گذارد چشم از نگرانی که در عمق چشمانش نشسته بردارم، گویی قدم در راهی دارد که تفسیری برای خوب و بدش نیست و یا آن‌قدر شرح و تفسیر پیچیده‌ای دارد که ساده تر است همه بارش بر گردن سرنوشت و تقدیر بیفتد، سرنوشت متن نانوشته عجیبی دارد، انگار که تنها خودش تصمیم می‌گیرد، خودش می‌برد و می‌دوزد، نمی‌دانم اینکه می‌گویند «سرنوشت هرکسی از قبل نوشته‌شده» چقدر می‌تواند در قبول و پذیرش اتفاقات زندگی نقش تعیین‌کننده داشته باشد.

نگاهم به صندلی آخر راهروست، برای نزدیک‌تر شدن مردد هستم، نمی‌دانم صبر و حوصله‌اش اندازه سؤال‌هایم هست یا نه؟ آخر این لحظه و مکان باید روحش را آن‌قدر نازک کرده باشد که پذیرای سؤال‌هایم نباشد. جدای از هر پرسشگری دلم برای بی‌قراری‌اش و برای رنگ‌پریدگی صورتش بی‌طاقت شده، دل را به دریا می‌زنم و می‌پرسم چقدر نگرانی، پوزخندی می‌زند بی‌هیچ مقدمه‌ای می‌پرسد، «می‌شود اینجا بود و نگران نبود؟ » همین سؤال بود که دلیل شد زندگی‌اش را برایم مرور کند، بیان می کند: تصمیم سختی بود، باید انتخاب می‌کردم، تا جایی که توان داشتم سازش کردم، وقتی پای سفره عقد بودم هیچ تصور نمی‌کردم یک روز زندگی‌ام چنان زیرورو شود که پایم به اینجا باز شود.

بغضش را قورت می‌دهد با اینحال برای اینکه اشکش نریزد نمی‌تواند کاری کند، همه‌چیز آرام و خوب بود، آن‌قدر این زندگی را می‌خواستم که حتی زندگی در شهری دور از زادگاهم برایم سخت نیامد، به تلخی می‌خندد، خنده‌ای عصبی که دلیل می‌شود، بغضش بترکد، خنده‌ای توأم با اشک، گریه می‌کند و بیان می کند: برای مهریه با خانواده‌ام بحثم شد، می‌خواستم به نیت خانم فاطمه زهرا (س) مهریه‌ام تنها یک سکه باشد با اینحال خانواده‌ام اصرار داشتند که به نیت دوازده امام و چهارده معصوم، ۱۱۴ سکه مهرم شود، باور داشتم با یک سکه هم می‌شود خوب زندگی کرد دلم می‌خواست به همه ثابت کنم مهریه به ثبات زندگی ارتباطی ندارد، با این وجود الآن هم پشیمان نیستم.

همه زندگی‌ام به‌پای خیانت تباه شد، ماندم، به روی خودم نیاوردم، حتی برای مشاور هر جا که گفتند خوب است رفتم با اینحال انگار سرنوشت این بود که زندگی مشترکم در این نقطه کور تمام شود. دلم برای دخترم می‌سوزد، با اینحال غرورم آن‌چنان شکسته که حاضر به ادامه نیستم، شبیه به آدم‌هایی که با خودشان حرف می‌زنند ادامه می‌دهد؛ از همه لحظه‌هایم برای دخترم نوشته‌ام، بزرگ که شد همه‌چیز را برایش تعریف می‌کنم، می‌دانم درکم می‌کند، جملات کوتاهی بودند با اینحال هرکدام به عمق یک تنهایی، بی‌سامانی و به‌اندازه سرگردانی «اکنون چه می‌شود» طولانی بودند و دردناک.

حضانت دخترش را می‌خواست، دردش می‌آمد زندگی بچه‌اش که از وجودش آمده و برای لحظه‌لحظه‌اش مادری کرده است را به دست‌زن دیگری بسپارد، با حرص و دردی مادرانه مخاطب قرارم  می‌دهد و بیان می کند: زن در بیشتر مواقع باید بسوزد و بسازد.

همه آن‌هایی که راهروی دلگیر دادگاه را قدم می‌زنند جریان متفاوتی از زندگی را روایت می‌کنند؛ داستانی با طعم تلخ جدایی، آیا به‌راستی سرنوشت و قضا و قدر الهی است که خط و مشی زندگی‌هایمان را رقم می‌زند؟ زندگی که بر وفق مراد باشد کسی یادی از واژه «سرنوشت» نمی‌کند.

حجت‌الاسلام جعفری  کارشناس امور مذهبی و دینی سؤالم را این‌گونه جواب داد: آن مفهومی که مردم از کلمه سرنوشت در نظر دارند غالباً نتیجه عمر یا نتیجه یک رفتار و یا نتیجه یک رفتار است یعنی برداشت غالب عموم مردم از واژه سرنوشت بخش انتهایی یک‌چیز است و معمولاً وقتی از این واژه استفاده می‌شود که آن چیز، خلاف انتظار است و باعث سختی یا ضرر و یا زحمت و یا هجران می‌شود. با اینحال وقتی‌که شرایط بر وفق مراد باشد معمولاً یادی از این اصطلاح نمی‌کنند.

وی گفت: این نکته هم ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است که استفاده عموم از این کلمه در موارد مادی و دنیوی است و وقتی در امور معنوی به کار برده می‌شود که در مقام توجیه موفقیت دیگران و عدم توفیق خود هستند. سرنوشت به معنای گفته شده در فکر عموم، همان چیزی است که منسوب به خداوند و لایتغیر است. یعنی سرنوشت در نظر عموم علم خدا به عواقب امور است بدین دلیل است که در مسائلی مانند طلاق، آن‌ها به سرنوشتی که به‌وسیله خداوند رقم خورده نسبت می‌دهند با اینحال سرنوشت در اصطلاح، علم حق‌تعالی به‌تمامی امور با همه جوانب امور است. یعنی اگر موفقیتی در یک مسئله برای انسان حاصل می‌شود هم مقدمات و زحمت‌ها و مراحل توفیق آن چیز در علم حق‌تعالی و لایتغیر است هم حصول نتیجه و عاقبت آن چیز.

طلاق گرفتن یک زوج تنها سرنوشت و تقدیر نیست

این کارشناس مذهبی گفت: در مسئله فوق‌الذکر، طلاق گرفتن یک زوج تنها سرنوشت و تقدیر نیست حتی مقدماتی که باعث حصول این نتیجه شده نیز جزء سرنوشت و تقدیر است و در علم الهی می باشد. یعنی هیچ طلاقی بدون دلیل نیست و دلیل هر طلاق، مقدماتی است که یک زوج طی زندگی‌شان ممکن کرده‌اند. تقدیر و سرنوشت، چیزی را به‌اجبار بر کسی تحمیل نمی‌کند آنچه در علم الهی ثابت و لایتغیراست، حصول یک طلاق با علل مادی و معنوی، اخلاقی و رفتاری طرفین آن است.

وی با اشاره به معنی آیه‌های هشتم تا یازدهم «سوره الرعد» گفت: در معنی این آیه‌ها به ترتیب آمده است؛ «ﺧﺪﺍ (ﺣﺎﻟﺎﺕ، ﺻﻔﺎﺕ ﻭ ﺯﻣﺎﻥ ﻭﻟﺎﺩﺕ) جنین‌هایی ﺭﺍ ﻛﻪ ﻫﺮ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻭ ﺣﻴﻮﺍﻥ ماده‌ای ﺁﺑﺴﺘﻦ ﺍﺳﺖ، ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺭﺍ رحم‌ها (ﺍﺯ ﺯﻣﺎﻥ ﻃﺒﻴﻌﻰ ﺣﻤﻞ) می‌کاهند ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺭﺍ می‌افزایند، می‌داند؛ ﻭ ﻫﺮ ﭼﻴﺰﻯ ﻧﺰﺩ ﺍﻭ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﻣﻌﻴﻨﻰ ﺩﺍﺭﺩ.

حجت‌الاسلام جعفری گفت: طلاق از منظر روایات و آیات، یک امر مذموم است مگر در شرایط ویژه، در روایات، کلمات و سیره عملی پیامبر(ص) و اهل‌بیت (ع) مشاهده می‌شود، که آنان طلاق را بسیار مذموم و منفور معرفی کرده‌اند.

سکوتی که نشان رضایت نیست!

از طلاق و چرایی وقوع این پدیده تلخ بسیار گفته و نوشته‌شده و بسیار هم پیش‌آمده است که با نگاه کردن به اعداد و ارقامی که محاسبه طلاق را گزارش می‌دهند، شوکه شویم. وقتی در جستجوی آماری از طلاق به نهادهای متولی مراجعه می‌کنم با سکوت مواجه می‌شوم، تنها سکوتی که نشان رضایت نیست.

مرداد سال قبلی را به خاطر می‌آورم؛ خبری از جانب مدیرکل محاسبه و معلومات سازمان ثبت‌احوال کشور مبنی بر اینکه «ازاین‌پس محاسبه طلاق محرمانه بوده و اعلام نخواهد شد» بر خروجی عده ای خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفت؛ دلیل عدم اعلام محاسبه طلاق نیز به باور این مقام مسئول این‌گونه اعلام‌شده بود که «محاسبه طلاق به‌اندازه کافی بیان‌شده و معرفی محاسبه صرف دردی را دوا نمی‌کند» موضوعی که با واکنش صاحبنظران عرصه‌های مختلف جمعیت‌شناسی و آسیب‌های اجتماعی و با این وجود نمایندگان مجلس به نوعی متولیان قانون‌گذاری ازجمله نمایندگان تبریز، مشهد و شیروان روبرو شد؛ این‌گونه که «کتمان محاسبه نه‌تنها اثربخشی ندارد حتی باعث عدم پیشگیری از دیگر آسیب‌های اجتماعی می‌شود».

اگر مدیران استانی البرز هم از معرفی محاسبه طلاق‌های ثبت‌شده سال جاری در این استان خودداری کردند با اینحال مدیرکل بهزیستی استان البرز، بیشترین عامل مراجعه زنان سرپرست خانوار البرزی برای دریافت خدمات رسانی به این اداره کل را «طلاق» عنوان می‌کند.

طلاق؛ عامل اصلی مراجعه زنان سرپرست خانوار البرزی به بهزیستی برای دریافت بسته‌های حمایتی است

بیش از ۵۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار با عنوان طلاق تحت پوشش بهزیستی استان البرز هستند این را داریوش بیات نژاد گفت و شرح داد: تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش اداره کل بهزیستی استان البرز یک هزار و ۸۸۶ نفر و با عضو های تحت تکفلشان سه هزار و ۸۰۰ نفر است.

مدیرکل اداره بهزیستی استان البرز اضافه کرد: بیشترین عامل مراجعه زنان سرپرست خانوار برای سود‌گیری از بسته‌های حمایتی این اداره کل با محاسبه ۹۵۲ خانواده مرتبط به مسئله طلاق است. در چنین شرایطی ست که که تعداد پرونده‌های قطع‌شده در سال قبلی تعداد ۳۰۸ خانوار و بر طبق بهانه هایی از قبیل ازدواج، فوت، اشتغال، سرمایه کار، همپوشانی با دیگر ابزار‌ها بوده است.

به گفته وی خدمات رسانی‌های مادی و معنوی سازمان از زنان سرپرست خانوار متناسب با شرایط مراجعه‌کننده که در جستجوی ارزیابی از سطوح توانمندی آن‌ها اجرا میشود؛ در دو بخش مستمر شامل پرداخت کمک‌هزینه زندگی، دانشجویی، بیمه و غیرمستمر شامل خدمات غیرمستمر ازجمله کمک‌هزینه‌های معیشتی درمان، تسهیلات آموزشی و حرفه‌ای، تکمیل‌سازی شغلی باهدف بسترسازی اشتغال پایدار از روش پرداخت تسهیلات، تشکیل گروه‌های همیار و وام‌های کارآفرینی است، معرفی می‌شود.

از دیگر خدمات معرفی‌شده به زنان سرپرست خانوار به بیان «بیات نژاد»، معرفی خدمات و مداخلات تخصصی مددکاری در شکل کار فردی، گروهی و جامعه‌ای و در صورت نیاز سود‌گیری از دیگر تیم تخصصی حرفه‌ای مانند روانشناس، روان‌پزشک و مشاور حقوقی برای معرفی خدمات بهینه به علاوه از طرف دیگر کنترل و کاهش آسیب است.

نرخ مهم طلاق در استان البرز بالاتر از متوسط کشوری است

فرید نجف نیا معاون فرهنگی مدیرعامل‌کل دادگستری استان البرز نیز حرفی از محاسبه طلاق نمی‌زند. ایشان در گفتگو با خبرنگار مهر طلاق را در دسته غم‌انگیزترین پدیده‌های اجتماعی دانست و گفت: طلاق در جامعه اسلامی نیز از مقبول‌ترین حلال‌ها قلمداد می‌شود. عواقب ناگواری هم برای خانواده و هم برای جامعه دارد ضمن آنکه پایه و اساس شکل‌گیری و بروز انواع آسیب‌های اجتماعی نیز است. توجه به طلاق نه‌تنها از دیدگاه فرد به نوعی یک انسان و فرزند مهم است حتی از دیدگاه جامعه، فرهنگ و اقتصاد نیز قابل‌اعتنا است.

ایشان پیشتر به مسئله «گذار جمعیتی» و تفاوت عظیمی که در جستجوی این گذار در جامعه و حتی در خانواده حادث می‌شود اشاره نمود و گفت: طلاق از دغدغه های بنیادی نهاد خانواده و سطح بالاتر از آن جامعه است که استان البرز نیز از آن جدا نیست. با نگاهی به موقعیت طلاق در کشور محاسبه حقیقی این پدیده تلخ اجتماعی طی سال‌های واپسین سیر صعودی داشته است؛ متأسفانه مقایسه‌های صورت گرفته نیز حاکی از آن است که مهم نرخ طلاق‌های ثبت‌شده در استان البرز بالاتر از متوسط کشوری بوده است. این مهم نشان می‌دهد طی یک سال واپسین به ازای هر مورد پدیده ازدواج چندین مورد پدیده طلاق رخ‌داده است. به هر میزان این نسبت کم باشد میزان طلاق در جامعه بیشتر است. این مهم به علاوه از طرف دیگر بر کاهش نرخ ازدواج نیز تأثیر دارد.

بیشتر طلاق‌ها بین یک تا دو سال بعد از ازدواج رخ می‌دهد

به باور نجف نیا بدون بررسی میدانی و انجام اعمال کارشناسی شده نمی‌توان در باب رفع معضل طلاق اقدام مؤثری کرد. آنچه درکند شدن روند طلاق می‌تواند مؤثر باشد، پرداختن به مسئله «تحکیم بنیان خانواده» با اسم موضوعی فرابخشی است. بی‌شک تحقق برنامه‌های کاربردی و انجام اعمال پیشگیرانه برای طلاق نیاز به هماهنگی بین ابزاری دارد. با استناد به این شرایط نباید از نقش مؤثر و اکتیو سازمان‌های مردم‌نهاد به نوعی بازوان فکری و اجرایی غافل شد.

لحظه وقوع طلاق از دیگر مباحثی بود که معاون فرهنگی مدیرعامل‌کل دادگستری استان البرز در خصوص آن گفت: وقتی به جریان لحظه وقوع طلاق نگاه عمده داشته باشیم مشاهده می‌کنیم بیشتر طلاق‌ها طی یک تا دو سال بعد از ازدواج رخ‌داده است و این امر نشان می‌دهد برای زوجین آموزش مهارت زندگی مشترک و عوامل تحکیم بنیان خانواده بدین شکل که باید نهادینه نشده است. برای تحقق این مهم باید اصول علمی خانواده‌درمانی، روان‌درمانی و روانشناسی خانواده را مورد بررسی قرار دهیم تا از این طریق به اختلالات عاطفی شناختی زوجین درمقایسه با مسائل و مشکلات پی ببریم.

نجف نیا ادامه داد: آموزش باهدف ارتقای آگاهی روحی در مرحله اول ازدواج باهدف استحکام زندگی زناشویی و گسترش سطح بهداشت روان زوجین یکی از بهترین آیتم‌هایی است که به کاهش نرخ طلاق یاری مینماید. غیر از این گسترش آگاهی مرتبط به امور جنسی با نگاه اسلامی، آشنایی با حقوق زوجین و احکام ازدواج در کاهش طلاق و به‌تبع آن بروز آسیب‌های اجتماعی نقش مؤثری دارد. زوجین قبل از ازدواج باید مهارت‌های ضروری برای زندگی مشترک و تداوم آن را کسب کنند و از این طریق به وظایف خود در زندگی مشترک رفتار کنند. با استناد به اینکه ریشه بسیاری از طلاق‌ها ناپختگی زوجین است مشاوره‌های قبل، حین و بعد از ازدواج می‌تواند کارساز باشد.

وی خطاب به زوجین در شرف جدایی گفت: باید تلاش کنیم تا زوجین به طلاق نه به نوعی اولین راه گریز از فشار زندگی حتی به نوعی تازه ترین راه‌حل نگاه کنند تا بنیان خانواده حفظ شود.

 واضح نیست راهروهای رنگ‌پریده دادگاه‌ها میزبان چند نفر دیگر خواهند بود و چند نگاه نگران و مستأصل به اتاق‌های تصمیم‌های تلخ خیره خواهد ماند، به‌راستی چه باید کرد تا واژه طلاق دنبال اسم کودکان نقش نبندد.

آن ایام که گفته می‌شد «ما یک روحیم در دو بدن» قبلی و سرعت نابودی زندگی های مشترک آنقدر زیاد شده که دیگر مجالی برای تشکیل چیزی به اسم خانواده برای زوج های طلاق نمانده است.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات