کد خبر : 5668
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰:۱۳
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای شهرداری کرج در جستجوی راه حل آرام سازی ترافیک است بسته هستند
13 views بازدید

شهرداری کرج در جستجوی راه حل آرام سازی ترافیک است

به نوشته اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج، سرعت كاه و سرعت گير از تجهيزات كنترل ترافيك در معابر شهري هستند. این معضلات ایمنی يكي از ابزارهاي آرام سازي ترافيك به شمار می آیند كه به تنهايي يا در كنار ساير شیوه هاي آرام سازي به كار گرفته مي شوند تا از اين طريق بتوان سرعت وسايل نقليه را كنترل كرد، رفتار […]

به نوشته اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج، سرعت كاه و سرعت گير از تجهيزات كنترل ترافيك در معابر شهري هستند. این معضلات ایمنی يكي از ابزارهاي آرام سازي ترافيك به شمار می آیند كه به تنهايي يا در كنار ساير شیوه هاي آرام سازي به كار گرفته مي شوند تا از اين طريق بتوان سرعت وسايل نقليه را كنترل كرد، رفتار رانندگان را تغيير داد و شرايط ايمني را براي كاربران معابر افزایش بخشيد.

بسیاری از شهروندان از وجود سرعت‌گیرها در جاده‌های درون‌شهری گلایه‌ دارند، چراکه آن‌ها اعتقاد دارند در نصب بسیاری از این سرعت کاه‌ها، استانداردهای ضروری رعایت نشده و این مسئله باعث شده است تا نه‌تنها این ابزار فایده‌ای در کاهش سرعت نداشته باشند حتی در برخی مواقع باعث ایجاد هزینه و اختلال در ترافیک هم می شوند. بدیهی است که بسیاری از شهروندان هم با نصب هرگونه سرعت‌گیر موافق هستند چونکه دلیل کاهش سرعت خودروها می‌شود و این یعنی گسترش ضریب ایمنی و سلامت آن‌ها.

یکی از اقداماتی که شهردار کرج در اولین روزهای فعالیت خود بر آن تاکید کرد، ساماندهی سرعت گیرها در سطح جاهای ۱۰ گانه بود چرا که بیننده آن بودیم در عده ای معابر، سرعت کاه ها به ابزاری ناکارآمد مبدل و باعث نارضایتی عده ای از شهروندان و رانندگان شده بود. دکتر اصغر نصیری باور دارد، نصب سرعت‌گیر به‌تنهایی برای کنترل سرعت خودروها کفایت نمی‌کند و می بایست از ابزار دیگری برای کاهش سرعت تردد خودروها نیز سود گرفت.

 شهردار کرج به علاوه از طرف دیگر تاکید دارد که سیاست شهرداری کرج در عرصه حمل و نقل و ترافیک تنها نصب سرعت کاه نیست و در این راستا دستورات ضروری برای کاهش نصب این ابزار آرام ساز ترافيكی صادر شده است؛ با اینحال در مواردی نصب و ایجاد سرعت گیرها ضروری است و راه دیگری برای کنترل سرعت و روان‌سازی ترافیک در خیابان‌ها نیست.

به باور شهردار کرج موقعیت شهر با توجه بوجود دست اندازها، خوب یک کلانشهر نیست و ضروری است نصب سرعت گیرها با کارشناسی دقیق تری به منظور ایمن سازی محورهای سطح شهر صورت بگیرد و سرعت گیرهای غیراستاندارد اصلاح و یا برچیده شوند.

از لحاظ شهردار کرج ،میزان اثربخشی یا مقدار کاهش سرعت، تاثیر بر ایمنی عابر، واکنش ساکنان منطقه و رانندگان، تاثیر بر استهلاک جاده و وسایل نقلیه، تاثیر بر آلودگی صوتی و آلودگی هوا و حتی زیبایی محیط، مواردی هستند که برای نصب سرعت کاه باید مد نظر قرار بگیرد و این ابزار آرام ساز ترافیکی به یکی از دغدغه های شهری مبدل نشود و تا حدی پیش نرود که کرج لقب شهر سرعت گیرها را بدست آورد.

دکتر نصیری بر این باور است گرچه نصب سرعت کاه، ریشه های متعددی دارد، با اینحال آنچه واضح است وجود ضعف هایی در فرهنگ ترافیکی و رانندگی است که باعث می شود شهرداری کرج به ناچار برای پیشگیری از خطرات ممکن دست به این رفتار بزند، وقتی شهری را در نظر بگیریم که همه رانندگان با سرعت قانونی در آن رانندگی می کنند و عابران هم برای تردد از عرض خیابان از محل های واضح و پل های عابر بهره ببرند، به طرز قطع دلیلی برای بهره برداری از سرعت کاه وجود نخواهد داشت؛ با این وجود همه این خلاءها و ضعف ها قادر نیستند توجیهی برای نبود نظارت بر ایمنی راه ها و وجود سرعت کاه های غیراستاندارد باشد.

هم اینک جاهای ۱۰ گانه شهرداری کرج با جدیت به هر میزان تمام ساماندهی سرعت گیرها را در مسیر پیش روی قرار داده اند و بیننده آن هستیم که در سطح شهر این ابزارهای ترافیکی بهسازی می شوند.
      

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات