کد خبر : 6333
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۲
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای علائم اعتیاد به شبکه جهانی وب چیستند؟ بسته هستند
18 views بازدید

علائم اعتیاد به شبکه جهانی وب چیستند؟

اعتیاد اینترنتی یا سوءکاربری رایانه‌ای (Cyber Addict) به گستره وسیعی از مشکلات رفتاری و کنترل انگیزه بهره برداری از شبکه جهانی وب اشاره دارد که با اسم یک رفتار وسواسی یا آرزوی برقراری رابطه، یا ممکن است حتی نمودی از انتقال و بازتاب روابط، و یا برطرف شدن نیاز قلمداد می شود. به دفعات گفته شده که اعتیاد با وابستگی جسمانی و روانی همراه است؛ […]

اعتیاد اینترنتی یا سوءکاربری رایانه‌ای (Cyber Addict) به گستره وسیعی از مشکلات رفتاری و کنترل انگیزه بهره برداری از شبکه جهانی وب اشاره دارد که با اسم یک رفتار وسواسی یا آرزوی برقراری رابطه، یا ممکن است حتی نمودی از انتقال و بازتاب روابط، و یا برطرف شدن نیاز قلمداد می شود.

به دفعات گفته شده که اعتیاد با وابستگی جسمانی و روانی همراه است؛ برخی از داروها نیز امکان دارد با بهره برداری از وابستگی روانی در بیمار باعث گسترش مصرف شوند و اعتیاد بوجود آورند. فرد معتاد با گرفتن مواد اعتیادآور راضی و سرخوش می‌شود و با توقف مصرف دارو دچار خمودی و اختلال شدید جسمانی می‌گردد. مواد اعتیاد آور باعث پیدایش پدیده تحمل نیز می شوند. به باعث این پدیده فرد معتاد برای دسترسی به اثر ابتدایی این مواد که پیش از هرچیز با مقدار کم حاصل می شود مصرف خود را گسترش می دهد و شدت و نوع وابستگی درمقایسه با مواد اعتیاد آور نیز بر حسب نوع و اثر آن دارای اختلاف است.

علائم اعتیاد به شبکه جهانی وب چیستند؟

با اینحال اگر بخواهیم فردی را معتاد به شبکه جهانی وب بنامیم باید حداقل سه مورد از معیارهای ۹ گانه‌ای که پیشتر می‌آید را داشته باشد؛ معیارهایی از نمونه تحمل که این معیار به معنای صرف لحظه بیشتری برای بهره برداری از شبکه جهانی وب به منظور رسیدن به رضایت است. در این شرایط به توجه به صرف همان میزان وقت، میزان رضایت مندی استفاده کننده کمتر است و نیاز به لحظه بیشتری دارد تا به همان درجه از رضایت قبلی برسد.

به علاوه از طرف دیگر اگر از شبکه جهانی وب به منظور تخفیف و یا دوردستی از علائم کناره گیری استفاده شود، از شبکه جهانی وب اغلب در دوره های زمانی بیش از آنچه که پیش از هرچیز مدنظر بوده استفاده شود یا حجم زیادی از وقت صرف فعالیت های مرتبط به کاربری اینترنتی ( جستجوی کتابهای اینترنتی، جست و جوی فروشندگان اینترنتی، سیرو سفر در وب سایتهای مختلف و …) شود و یا به خاطر بهره برداری از شبکه جهانی وب، از فعالیتهای مهم اجتماعی شغلی و یا تفریحی دست کشیده و یا کاسته شود می تواند از علائم اعتیاد به شبکه جهانی وب به حساب بیاید.
در شرایط وقوع اعتیاد اینترنتی، فرد به دلیل استفاده مفرط از شبکه جهانی وب امکان دارد اخطار نبود روابط مهم اجتماعی و فرصتهای آموزشی و شغلی را متحمل شود و یا موقعی که شخص سعی می کند تا از شبکه جهانی وب خارج شود، احساس بی قراری و بد خلقی کند. از شبکه جهانی وب برای فرار از مشکلات و یا کاستن از احساس یاس و ناامیدی،  اضطراب و یا افسردگی استفاده می شود. به علاوه از طرف دیگر امکان دارد استفاده کننده شبکه جهانی وب در باب میزان و وسعت استفاده خود از شبکه جهانی وب به عضو های خانواده و یا دوستانش دروغ گفته و آن را کتمانکند. درنهایت شخص به توجه به هزینه داربودن بهره برداری از شبکه جهانی وب، کماکان مکررا از آن استفاده می کند.

چند راه حل برای درمان سخت اعتیاد اینترنتی

از نمونه راه حل‌های پیشنهادی پایگاه اطلاع رسانی پلیس امنیت محیط تبادل معلومات (فتا)، برای درمان اعتیاد اینترنتی می توان به حد و فاصله تعیین کردن برای خود اشاره نمود؛ به این معنا که، کم کم ساعاتی که پشت رایانه صرف می کنید  را کمتر کرده و به آن پایبند باشید. به علاوه از طرف دیگر اوقاتی از شبانه روز را بدون رایانه بگذرانید به این معنا که سعی کنید زمانی را که برای تفریح و انجام کارهای مختلف درنظر گرفته اید بطور کلی آزاد فکر کنید و به  رایانه اصلا فکر نکنید.
همینطور لیستی ازکارهایی که میتوانید به جای نشستن پشت رایانه‌تان انجام دهید را تهیه کرده و روی مانیتور رایانه بگذارید، به این شکل متوجه می‌شوید که امور مهمتری هم برای انجام دادن وجود دارند؛ یا اسامی مردم خانواده، بستگان و دوستانتان که قادر اند در ترک این اعتیاد به شما کمک کنند را تهیه کنید،  بدلیل آنکه ترک این اعتیاد فارغ از همه چیز امکان دارد سخت باشد.

بالاخره حتی قادر اید رایانه را در نقاط پر رفت و آمد خانه بگذارید. اگر در جایی نشسته باشید که در اطرافتان رفت و آمد  زیاد باشد تمرکز کمتری داشته و ناخودآگاه کمتر وقت صرف بهره برداری از رایانه می‌کنید. این کار برای والدینی که فرزندانشان بی‌رویه از رایانه استفاده می‌کنند بینهایت سودمند است.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات