کد خبر : 3064
تاریخ انتشار : جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰:۴۰
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای قدیمی ترین فعالیت های آبخیزداری کشور در البرز اجرا شده است بسته هستند
19 views بازدید

قدیمی ترین فعالیت های آبخیزداری کشور در البرز اجرا شده است

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی سایتهای اینترنتی با استناد به گفته ایرنا ؛ حامد فرضی در نشستی با خبرنگاران به منظور معرفی عملکرد فعالیت های ۱۱ ماهه این اداره کل و به علاوه از طرف دیگر اعلام برنامه های درختکاری و منابع طبیعی، اضافه کرد: فعالیت های آبخیزداری در این استان از سال ۱۳۴۶ در محدوده آبخیز سد امیرکبیر اجرا شده است. وی اظهار […]


به نوشته پایگاه اطلاع رسانی سایتهای اینترنتی با استناد به گفته ایرنا ؛ حامد فرضی در نشستی با خبرنگاران به منظور معرفی عملکرد فعالیت های ۱۱ ماهه این اداره کل و به علاوه از طرف دیگر اعلام برنامه های درختکاری و منابع طبیعی، اضافه کرد: فعالیت های آبخیزداری در این استان از سال ۱۳۴۶ در محدوده آبخیز سد امیرکبیر اجرا شده است. وی اظهار داشت: اجرای این برنامه ها در عرصه های مهار آب ها، جنگل کاری، بذرکاری، کپه کاری به منظور کاهش رسوبات و روان آب های وارد شده به رودخانه کرج بوده که در چند سال واپسین با تغییر اقلیم با کاهش چشمگیر میزان بارندگی ها یا لحظه دارای اختلاف بارش ها مواجه هستیم. وی گفت: این معضل منجر به کم شدن پوشش گیاهی این جاهای و دیگر عرصه های آبخیز شده که نتیجه ی آن ایجاد سیل های مخرب و کشنده است. فرضی با اشاره بوجود روستاهای فراوانی در انتهائی ترین بخش عرصه های آبخیز استان، اضافه کرد: بیشتر روستاهای بخش آسارا، طالقان و به علاوه از طرف دیگر قسمتی از ساوجبلاغ در انتهائی ترین بخش عرصه های آبخیزداری قرار دارند که در هر سیل دچار مساله های جدی می شوند.


کمبود اعتبارات، سخت جدی فعالیت های آبخیزداری

وی یکی از مشکلات جدی اجرای فعالیت های آبخیزداری را کمبود اعتبارات دانست و گفت: کاهش اعتبارات روند نگهداری از سازه ها را با سخت مواجه کرده بطوریکه تنها از کل اعتبارات ضروری این بخش تنها ۳۰ درصد آن تخصیص یافته است. سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز بیان داشت: با تخصیص این اعتبار که بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال است، در حال انعقاد قرار داد با پیمانکاران در سیجان، عظیمیه، شهرستانک، آزاد بر و بالادست طالقان هستیم تا بتوانیم بخشی از فعالیت های آبخیزداری را برای جلوگیری از هرگونه فاجعه ای اجرا کنیم.

ایشان پیشتر به مشکلات موجود در اراضی ملی و تصرفاتی که گاها به روش سهوی که بخصوص از جانب روستائیان انجام می شود اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از اعمال برای جلوگیری از هرگونه از این مشکلات، جداسازی فاصله بین اراضی ملی و مستثنیات است که حدود ۹۰ کیلومتر عملیات جداسازی بین این اراضی در استان انجام شده است.
جنگل کاری پنج هکتاری با حضور سردار نقدی

فرضی پیشتر به اعلام برنامه های هفته منابع طبیعی و درختکاری (۲۱-۱۵ اسفندماه) در استان پرداخت و یکی از مهمترین این برنامه ها را اجرای عملیات جنگل کاری در پنج هکتار در منطقه بالادست دانشگاه خوارزمی کرج و در مجتمع مسکونی سپاه پاسداران عنوان کرد. وی اظهار داشت: این مراسم که در روز ۱۹ اسفند ماه با حضور ممکن وزیر جهاد کشاورزی و مسئولین ارشد استانی برگزار می شود، به روش ویدئو کنفرانس در چند استان به روش مستقیم پخش زنده می شود. وی با اشاره به اینکه برنامه های هفته منابع طبیعی در البرز از ۱۳ اسفند ماه شروع می شود، گفت: : اجرا همایش منابع طبیعی در سالن اصلاح نهال و بذر، حضور در نماز جمعه، سخنرانی مدیرکل و رؤسای ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستانهای تابعه قبل از ایراد خطبه های نماز جمعه و توزیع نهال در بین نمازگزاران، نهالکاری در روستای سیجان و افتتاح بوستان جاودانگی از نمونه این برنامه ها است. فرضی ادامه داد: به علاوه از طرف دیگر اجرا جشن درختکاری در باغ سیب مهرشهر کرج، برنامه بذرکاری با هم کاری جوامع محلی در روستای جلنگه دار ساوجبلاغ و افتتاح بوستان روستائی سیاهکلان، اجرای شورای حفظ حقوق بیت المال در مرکز جوانشیر، مراسم درختکاری در تالار امام خمینی پردیس کشاورزی نیز از دیگر برنامه های در نظرگرفته شده برای هفته منابع طبیعی در البرز است. وی، گردهمائی همیاران طبیعت استان البرز، همایش مرتعداران استان در سالن شهدای پردیس کشاورزی، ایجاد بوستان امید برای معتادین بازگشت به زندگی در ساوجبلاغ نیز از دیگر برنامه های در هفته جاری است. سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز تصریح کرد: در آئین ایجاد بوستان امید که در روستای شلمزار ساوجبلاغ در مساحت یک هکتار انجام می شود، درختانی به وسیله این مردم به اسم خودشان غرس می شود. وی اضافه کرد: به علاوه از طرف دیگر در آئین نهال کاری که روز جمعه ۱۴ اسفند در سیجان انجام می شود به خاطر تمام جانباختگان حادثه سیل سیجان نهالی کاشته می شود و همراه با هر نهال تابلوئی با اسم آن ها نصب می شود. استان البرز حاوی ۵۱۷ هزار هکتار مساحت است که با اسم کوچکترین استان کشور می باشد که تنها ۳ درصد مساحت کشور را مختص خود کرده و از این میزان نیز ۴۴۰ هزار هکتار که ۸۲ درصد مساحت استان است را عرصه های ملی شامل می شوند. از کل مساحت استان ۳۷۳ هزار هکتار را عرصه های مرتعی برابر با ۷۲ درصد اراضی ملی شامل می شود و ۴۵ هزار هکتار را نیز اراضی بیابانی برابر با ۷٫۸ درصد اراضی و ۱۵ هزار هکتار را نیز عرصه های جنگلی تشکیل می دهند.

 

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات