کد خبر : 6007
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۳۲
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای كوهستان يعني بردباري، استقامت و پيشرفت بسته هستند
20 views بازدید

كوهستان يعني بردباري، استقامت و پيشرفت

دکتر اصغر نصیری شهردار کرج: روز جهانی كوهستان فرصتی به ما مي دهد تا آگاهی خود در باب اهميت كوهستان در چرخه ی زندگی و ممکن ساختن زمينه اي كه بتواند باعث تغييرات و نگرش مثبت در فضاهای کوهستانی جهان شود را افزايش دهيم. بي ترديد سرچشمۀ همۀ رودهای بزرگ، و منشا نیمی از آب های شیرین جهان، کوهستان است. کوه ها، زیستگاه گونه های […]

دکتر اصغر نصیری شهردار کرج: روز جهانی كوهستان فرصتی به ما مي دهد تا آگاهی خود در باب اهميت كوهستان در چرخه ی زندگی و ممکن ساختن زمينه اي كه بتواند باعث تغييرات و نگرش مثبت در فضاهای کوهستانی جهان شود را افزايش دهيم.

بي ترديد سرچشمۀ همۀ رودهای بزرگ، و منشا نیمی از آب های شیرین جهان، کوهستان است. کوه ها، زیستگاه گونه های فراوان گیاهی و جانوری، خاستگاه بخش مهمی از تنوع زیستی و پناهگاه بسیاری از گونه هایی هستند که در دشت ها نابود شده اند. کوه ها، بزرگترین گردشگاه ها و ورزشگاه ها هستند و با داشتن چشم اندازی باشکوه و هوای پاک، امکان پیاده روی و ورزش در یک محیط دل انگیز را ممکن کرده اند.

اين همه فوايدي كه براي كوهستان بر مي شمريم به ما اين نكته را ياد آور مي شود كه ظرفيت کوهستان ظرفیت بکر و بي مانندي است، توان افزایی های گردشگری، صنعتی، تجاری و فرهنگی بسیاری برای ما ایرانیان به ارمغان آورده است و مي تواند استعداد ارزشمندي براي كشور شمرده شود.

کوهستان، جاذبه هاي زيادي دارد، گردش در کوهستان و صعود به ارتفاعات، یکی از دلنشین ترین و هیجان انگیز ترین کارهایی است که بشر در طول عمر خود با کم ترین هزینه و قابلیت ها انجام می دهد با اینحال از آن طرف، عدم توجه به مسائل ایمنی و بهداشتی، خطرات جبران ناپذیری را براي علاقمندان به اين موهبت طبيعي به بار مي آورد. به همين دليل کوهستان، اقلیم فرصت آفرین است.

از جنبه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، طبیعی، گردشگری و حتی نظامی اگر بخواهیم به کوه و کوهستان توجه کنیم، در خواهیم یافت که منطقه کوهستان، از قبیل منطقه بیابان، می تواند توان افزایی های فراوانی را برای مردم و کشور به ارمغان آورد. جاهای كوهستاني قابليت هاي فراواني با خود بهمراه مي آورند، محيط كوهستان مي تواند عاملی مهم برای تقویت اقتصاد ملی و به علاوه از طرف دیگر افزایش کار آفرینی های مولد باشد، قابليتي كه عده ای از کشورهای جهان از این موهبت الهی دارا نیستند و این فرصت را باید از قبیل گردشگری روستایی و گردشگری دریایی، قدر بدانیم و براي آن برنامه ريزي و سرمايه گذاري كنيم.

كوهستان زماني اهميت مي يابد كه بدانيم شمار زيادي از مردم کوهنوردی را ورزش اراده می دانند. جایی که طبیعت به ما یاد می دهد که به چه نحو از معضلات طبیعی عبور کرده و به چه نحو برای مشکلات راه حل های خلاقانه بدست آوریم. این توانایی، در کوه و کوهنوردی و تداوم آن، در جسم و روح کوهنورد تقویت می شود و به همین خاطر، کوهنوردان و افرادی که حتی به روش غير حرفه اي کوهنوردی می کنند، معمولاً از روحیه شاداب و با اطمینان خاطر برخور دارند.

کوهستان و کوهنوردی به ما یاد می دهد که برای جلوگیری از سختی ها و فراز و نشیب های زندگی، در بیشتر مواقع یک راه حل نیست. استقامت و صبوری و اراده، رمز موفقیت در کوه پر سنگلاخ زندگی انسان های بزرگ است. کوه ها یاد آور همه آن چیزهایی است که به بشر درس استقامت، بلند پروازی و حقیر شمردن مشکلات را می دهد.

سخن پاياني

صفای کوهستان یادآور یکرنگی وجود انسان هاست که در شلوغی شهر گم شده و فرصتی است برای بازگشت به خود و صیقل دادن روح و روان و پالایش و زدودن آلودگیها، که خستگی لذت بخشی به جسم میدهد و تکاپوی اراده انسان در مواجهه با سختی در فتح قله را به نمایش می گذارد، لذا كوهستان پيرامون شهر كرج كه منبع بسيار غني از منابع آبي و پوشش گياهي است ثروت گرانسنگي است كه همه ما را مجاب مي كند به شايستگي و به درستي از آن مراقبت كنيم و نگذاريم در غبار بي تفاوتي آسيب ببيند. 

روز جهاني كوهستان فرصت مغتنمي است تا به یکایک عاشقان کوه و کوهستان، طبیعت دوستان و مخصوصا آنانکه در راه صیانت از منابع عظیم و سرمایه‌ های ارزشمند کشورمان در جاهای کوهستانی با اسم یکی از زیستگاه‌های مهم و در معرض تخریب از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند تبريك بگوييم و ياد كوهنورداني را كه در دامن پوشيده از برف اشترانكوه لرستان چند روز پيش جان باختند و به آسمان پركشيدند، گرامي بداريم.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات