کد خبر : 3480
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای متن کامل توافقنامه ایران و ۵+۱ / تعهدات ایران چیست؟ بسته هستند
18 views بازدید

متن کامل توافقنامه ایران و ۵+۱ / تعهدات ایران چیست؟

ایران و ۱+۵ بر سندی به توافق‌ رسیدند که براساس آن غنی‌سازی در برنامه هسته‌یی باقی می‌ماند. در این توافق‌نامه آمده است: فعالیت در سایت‌های هسته‌یی اراک نطنز و فردو به شکل حال حاضر ادامه پیدا خواهد نمود و تحریم‌ها گسترش نخواهد یافت.     درک‌ گام‌های ابتدایی در عرصه‌ برنامه هسته‌یی ایران   […]


ایران و ۱+۵ بر سندی به توافق‌ رسیدند که براساس آن غنی‌سازی در برنامه هسته‌یی باقی می‌ماند. در این توافق‌نامه آمده است: فعالیت در سایت‌های هسته‌یی اراک نطنز و فردو به شکل حال حاضر ادامه پیدا خواهد نمود و تحریم‌ها گسترش نخواهد یافت.متن کامل توافقنامه ایران و 5+1 / تعهدات ایران چیست؟


 


 


درک‌ گام‌های ابتدایی در عرصه‌ برنامه هسته‌یی ایران


 


در این تفاهم‌نامه که به امضاء طرفین رسیده با استناد به گفته گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین به کمک اتحادیه اروپا) با بیان این‌که در مذاکرات جدی و بنیادی با ایران با نیت رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک و قابل راستی‌آزمایی که مانع دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌یی می‌شود، کمپانی داشته‌اند، آمده است: مدیرکل‌جمهور اوباما با روشنی گفته است که دستیابی به یک راه حل صلح‌آمیز که ایران را از رسیدن به بمب هسته‌یی بازدارد به نفع منافع ملی آمریکاست.


 


این ادعا در متن آن‌چه پخش شده آمده است که «امروز ایران و گروه ۱+۵ به سری‌ای از درک‌های ابتدایی رسیدند که پیشرفت برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کند و آن را از لحاظ جنبه‌های بنیادی عقب می‌راند.


 


این‌ها اولین محدودیت‌های معناداری است که ایران بعد از نزدیک به یک دهه در عرصه برنامه هسته‌یی‌اش پذیرفته است.»


 


۱+۵ اعتقاد دارند: گام شش ماهه ابتدایی شامل محدودیت‌های قابل توجه برای برنامه هسته‌یی ایران است و به جدی ترین نگرانی‌های ما از نمونه در عرصه‌ خصوصیات غنی‌سازی ایران، ذخایر اورانیوم غنی‌شده، تعداد و خصوصیات سانتریفیوژهایش و توانایی ایران برای تولید پلوتونیوم در سطح تسلیحاتی با بهره برداری از رآکتور اراک می‌پردازد. مصالحاتی که ایران متعهد شده است با اسم بخشی از این گام ابتدایی انجام دهد غیر از آن شفافیت بیشتر و نظارت‌های سرزده‌تر برنامه هسته‌یی‌اش را در دست ما قرار می‌دهد.


 


مذاکره کنندگان با ایران در متن توافقنامه پخش شده آورده اند: در قبلی این نگرانی مطرح شده بود که ایران از مذاکرات برای خرید لحظه به منظور پیشبرد برنامه‌ هسته‌یی‌اش استفاده خواهد نمود. این اعمال گام ابتدایی اگر با یکدیگر اتخاذ شود یاری مینماید که ایران نتواند از پوشش مذاکرات برای تداوم پیشبرد برنامه هسته‌یی‌اش در مدتی که ما پیرامون‌ یک راه حل درازمدت و جامع که همه‌ نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را برطرف می‌کند مذاکره می‌کنیم، بهره ببرد. در ازای آن و با اسم بخشی از این گام ابتدایی، گروه ۱+۵ باطل تحریم‌های محدود، موقتی، هدفمند و قابل بازگشتی را به ایران ارایه می‌ کند. ساختار این باطل تحریم‌ها طوری است که بخش اعظم رژیم تحریم‌ها از نمونه ساختار تحریم‌های بنیادی نفت، بانکداری و مالی در جای خود باقی می‌ماند. گروه ۱+۵ به اعمال شدید این تحریم‌ها ادامه خواهد داد. اگر ایران به تعهداتش رفتار نکند، ما باطل تحریم‌های محدود را باطل خواهیم کرد و تحریم‌های فراوانی به ایران اعمال می‌کنیم.


 


گروه ۱+۵ و ایران غیر از آن پیرامون‌ پارامترهای کلی یک راه حل جامع که برنامه هسته‌یی ایران را در درازمدت محدود خواهد نمود، تضمین‌های قابل راستی‌آزمایی مبنی بر ماهیت منحصرا صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌یی ایران به جامعه بین‌المللی ارایه خواهد نمود و اطمینان حاصل می‌کند که هرگونه تلاشی از جانب ایران برای دنبال کردن سلاح هسته‌یی فورا تشخیص داده خواهد شد، گفت‌وگو کردند.


 


سری درک‌ها غیر از آن شامل اذعان ایران به این است که باید به همه‌ قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و همین‌طور مسائل قبلی و حال مرتبط به برنامه هسته‌یی ایران که به وسیله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واضح شده است بپردازد. این شامل حل سوالات مرتبط به ابعاد نظامی ممکن در برنامه هسته‌یی ایران از نمونه فعالیت‌های ایران در پارچین است.


 


با اسم بخشی از یک راه حل جامع، ایران غیر از آن بطور کلی به وظایفش تحت معاهده‌ منع گسترش تسلیحات هسته‌یی (ان‌پی‌تی) و وظایفش در قبال آژانس رفتار کند. در عرصه‌ یک راه حل جامع، تا وقتی که همه چیز مورد توافق قرار نگیرد، توافقی حاصل نمی‌شود. به طرز خلاصه این گام ابتدایی تا شش ماه اعتبار دارد و یک موقعیت نهایی قابل پذیرش برای آمریکا یا شریک های ما در گروه ۱+۵ به حساب نمی‌آید.


 


با استناد به توافقنامه پخش شده از جانب ۱+۵:


 


ایران متعهد شده است که غنی‌سازی بالاتر از ۵ درصد را متوقف کند و ارتباطات فنی ضروری برای غنی‌سازی بالای ۵ درصد را برچیند.


 


ایران تعهد کرده است که همه‌ ذخایر اورانیوم غنی شده تا نزدیکی ۲۰ درصد خود را قبل از به انتهای رسیدن فاز ابتدایی به پایین ۵ درصد تضعیف کند و یا به شکلی مبدل کند که برای غنی‌سازی بیشتر خوب نیست.


 


ایران متعهد شده است که پیشرفت توانایی غنی‌سازی‌اش را متوقف کند.


 


هیچ‌گونه سانتریفیوژ نسل بعدی برای غنی‌سازی اورانیوم نصب نکند یا از آن‌ها استفاده نکند.


 


حدودا نیمی از سانتریفیوژهای نصب شده در نطنز و سه چهارم سانتریفیوژهای نصب شده در فردو را به کار نیندازد؛ طوری که نتوان از آن‌ها برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده کرد.


 


تولید سانتریفیوژش را به تعدادی که برای تعویض ماشین‌های خراب شده ضروری است محدود کند؛ طوری که ایران نتواند از این شش ماه برای جمع‌آوری سانتریفیوژها بهره ببرد.


 


ایران متعهد شده است که ذخایر اورانیوم با غنای پایین ۳/۵ درصد خود را گسترش ندهد، طوری که میزان آن در انتهای شش ماه درمقایسه با آن‌چه در شروع (این مدت زمانی) داریم بیشتر نشود و هرگونه اورانیوم غنی شده‌ی ۳/۵ درصدی که اخیرا غنی‌سازی شده به اکسید مبدل شود.


 


ایران متعهد شده است که فعالیت‌هایش در اراک را بیشتر از این پیش نبرد و پیشرفت در عرصه‌ مسیر پلوتونیوم را متوقف کند.


 


ایران متعهد شده است که رآکتور اراک را راه‌اندازی و سوخت‌گذاری نکند و تولید سوخت برای رآکتور اراک را متوقف کند. سوخت رآکتور اراک را بیشتر از این تست نکند. هیچ‌یک از قطعات فراوانی رآکتور در اراک را نصب نکند. سوخت و آب سنگین را به سایت رآکتور منتقل نکند. تاسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشد، نسازد.


 


ایران بدون بازفرآوری نمی‌تواند پلوتونیوم را از سوخت مصرف شده جدا کند.


 


 


شفاف‌سازی بی‌سابقه و نظارت سرزده روی برنامه هسته‌یی ایران


 


ایران متعهد شده است که:


 


دسترسی هر روزه به نطنز و فردو را در دست بازرسان آژانس قرار دهد. این دسترسی هر روزه به بازرسان اجازه می‌دهد که عکس ها دوربین‌های ایمنی را بررسی کنند تا از نظارت جامع مطمئن شوند. این دسترسی اجازه‌ شفافیت بیشتر در عرصه‌ غنی‌سازی را در این سایت‌ها می‌دهد و لحظه تشخیص هرگونه خودداری از پایبندی (درمقایسه با تعهدات) کوتاه‌تر می‌کند.


 


دسترسی به تاسیسات سری سانتریفیوژها را برای آژانس ممکن کند.


 


دسترسی به تاسیسات تولید و انبار قطعات گرداننده‌ی سانتریفیوژها را برای آژانس ممکن کند.


 


دسترسی به معادن و کارخانه‌های تولید اورانیوم را برای آژانس ممکن کند.


 


دسترسی به معلومات دیزاین رآکتور اراک را که از مدت‌ها پیش خواستار آن بودیم ممکن کند. این رفتار، اطلاعاتی بسیار مهم را پیرامون‌ این رآکتور که قبل از این در معرض قرار نداشت، ارایه می‌کند.


 


دسترسی بیشتری به رآکتور اراک را برای بازرسان ممکن کند.


 


عده ای اطلاعات و معلومات بنیادی که در قرارداد ارتباطات الحاقی توافقنامه‌ پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کد اصلاح شده‌ ۳/۱ به آن اشاره شده است، ارایه کند.


 


 


مکانیزم راستی‌آزمایی


 


از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته می‌شود که بسیاری از این گام‌های راستی‌آزمایی را که در راستای نقش این سازمان در عرصه‌ بازرسی‌ها در ایران است، انجام دهد. غیر از آن گروه ۱+۵ و ایران درمقایسه با برقراری یک کمیسیون مشترک برای هم کاری با آژانس به منظور نظارت بر اجرا و حل مسائلی که امکان دارد پیش آید متعهد شده‌اند.


 


این کمیسیون مشترک غیر از آن با آژانس برای تسهیل رفع نگرانی‌های حال و قبلی در عرصه‌ برنامه‌ هسته‌یی ایران از نمونه گام نظامی ممکن برنامه هسته‌یی ایران و فعالیت‌های ایران در پارچین، کار می‌کند.


 


 


باطل محدود، موقتی و قابل بازگشت تحریم‌ها


 


در ازای این گام‌ها، گروه ۱+۵ باطل تحریم‌های محدود، موقتی، هدفمند و قابل بازگشتی را ارایه می‌کند و در عین حال بخش اعظم تحریم‌های‌مان از نمونه ساختار تحریم‌های نفتی، مالی و بانکداری را حفظ می‌کنیم. اگر ایران به تعهداتش رفتار نکند، باطل تحریم‌ها را باطل می‌کنیم. گروه ۱+۵ به طرز واضح متعهد شده است که:


 


به مدت شش ماه، اگر ایران به تعهداتش تحت این توافق رفتار کند، تا جایی که تحت سیستم‌های سیاسی‌شان ممکن باشد تحریم‌های هسته‌یی تازه ای را اعمال نکنند.


 


عده ای تحریم‌ها در عرصه‌ طلا و فلزات گرانبها، بخش خودروسازی ایران و صادرات پتروشمی ایران را به حالت تعلیق درآورد و یقینا حدود ۱/۵ میلیارد دلار سود را در دست ایران قرار دهد.


 


مجوز بازرسی‌ها و تعمیرات مرتبط با ایمنی در داخل ایران را برای عده ای خطوط هوایی ویژه ایرانی بدهد.


 


اجازه دهد که خرید نفت ایران در سطح حال حاضر که به نحو زیادی کاهش یافته است یعنی سطوحی که ۶۰ درصد کمتر از دو سال پیش است باقی بماند.


 


در مدتی که ایران به تعهداتش رفتار می‌کند، ۴/۲ میلیارد دلار از این فروش‌ها اجازه می یابد در اقساط به ایران انتقال یابد.


 


اجازه دهد که ۴۰۰ میلیون دلار به روش کمک‌های تحصیلی دولتی از صندوق‌های ایرانی محدودی مستقیما به موسسات آموزشی مشهور در کشورهای ثالث انتقال یابد تا هزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تسویه شود.


 


 


تعاملات انسان‌دوستانه


 


تعاملات انسان‌دوستانه که با استناد به قانون آمریکا اجازه‌ آن داده شده است را تسهیل بخشند. تعاملات انسان‌دوستانه با روشنی از تحریم‌های نشست مستثنی قرار داده شده است تا این کانال، دسترسی به هیچ‌گونه منبع تازه درآمدی را در دست ایران قرار ندهد. تعاملات انسان‌دوستانه، تعاملات مرتبط به خرید غذا، کالاهای کشاورزی، دارو، ابزارآلات پزشکی به وسیله ایران است؛ ما غیر از آن معاملات مرتبط به هزینه‌های پزشکی را که در خارج از کشور بوجود آمده است تسهیل می‌بخشیم. ما این کانال را برای نفع‌رسانی به مردم ایران برقرار خواهیم کرد.


 


 


مدنظر قرار دادن باطل محدود تحریم‌ها


 


اگر بخواهیم جمع بندی کنیم حدود ۷ میلیارد دلار حاصل از باطل تحریم‌ها بخش کوچکی از هزینه‌هایی است که ایران در مدت لحظه این فاز ابتدایی تحت تحریم‌هایی که در جای خود باقی خواهد ماند دریافت خواهد نمود. دسترسی به بخش اعظم دارایی‌های خارجی ایران که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است به دلیل‌ تحریم‌ها ممکن نیست یا محدود است.


 


در شش ماه آتی فروش نفت خام ایران نمی‌تواند گسترش یابد. تحریم‌های نفتی فارغ از همه چیز در مقایسه با آن‌چه ایران در یک دوره‌ شش ماهه در سال ۲۰۱۱ یعنی قبل از رفتار درآمدن این تحریم‌ها به چنگ آورد، دلیل از دست رفتن حدود ۳۰ میلیارد دلار سود به وسیله ایران می‌شود که حدود ۵ میلیارد دلار در ماه است. با اینکه ایران اجازه‌ دسترسی به ۴/۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی‌اش را خواهد داشت، حدود ۱۵ میلیارد دلار از درآمدهایش در طول این مدت به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور ریخته خواهد شد. به طرز خلاصه ما پیش بینی میکنیم که موجودی پول ایران در حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور تحت مفاد این توافق گسترش یابد، نه کاهش.


 


گروه ۱+۵ با تاکید بر «حفظ فشار اقتصادی به ایران و حفظ ساختار تحریم‌های‌شان» آورده‌اند: در طول فاز ابتدایی، ما به اعمال شدید تحریم‌های‌مان علیه ایران از نمونه اتخاذ اعمال علیه افرادی که در تلاش اند از تحریم‌های‌مان دوردستی کنند یا آن‌ها را دور بزنند ادامه خواهیم داد. تحریم‌هایی که روی فروش نفت خام تاثیر می‌گذارند هم‌چنان به دولت ایران فشار وارد خواهند آورد.


 


۱+۵ در توافقنامه پخش شده مدعی شده اند: ما در هم کاری با شریک های بین‌المللی‌مان فروش نفت ایران را از ۲/۵ میلیون بشکه در روز در ابتدا سال ۲۰۱۲ به یک میلیون بشکه در روز در مرحله‌ حال حاضر رسانده‌ایم و توانایی فروش حدودا ۱/۵ میلیون بشکه در روز را از ایران گرفته‌ایم. یعنی از دست رفتن بیش از ۸۰ میلیارد دلار از ابتدا سال ۲۰۱۲ که ایران هرگز نمی‌تواند آن را جبران کند. تحت این گام ابتدایی، ممنوعیت فروش نفت خام به اتحادیه اروپا در جای خود باقی خواهد ماند و فروش نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد که باعث می‌شود ایران هر ماه ۴ میلیارد دلار بیشتر را در عرصه‌ فروش نفت از دست بدهد.


 


تحریم‌هایی که روی صادرات کالاهای نفتی به ایران تاثیر می‌گذرارد که دلیل از دست رفتن میلیاردها دلار سود می‌شود، در جای خود باقی خواهد ماند.


 


بخش اعظم حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ایران که در منابع ارزی خارجی این کشور قرار دهد با استناد به تحریم‌ها هم‌چنان خارج از دسترس یا محدود است.


 


بخش‌های مهم دیگر رژیم تحریم‌های ما در جای خود باقی می‌مانند، از نمونه:


 


تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران و حدود ۲۴ بانک ایرانی مهم و موسسات مالی دیگر؛


 


تحریم‌های ثانویه، به باعث قانون تحریم‌های جامع ایران، پاسخگویی و بی‌سود‌سازی (CISADA) و عده ای قانون های دیگر، علیه بانک‌هایی که با مردم و موسسات تحریم شده به وسیله آمریکا تعامل تجاری دارند.


 


تحریم‌ها علیه افرادی که دامنه وسیعی از دیگر خدمات مالی مانند انواع مختلف بیمه را به ایران معرفی می‌کنند؛ و دسترسی محدود شده به سیستم مالی آمریکا همه تحریم‌های مرتبط به ششصد شخص و موسسه که به خاطر خدمات رسانی از برنامه هسته‌یی و موشک بالستیک ایران هدف قرار داده شدند، در جای خود باقی خواهد ماند.


 


تحریم‌ها علیه سرمایه‌گذاری‌های درازمدت و معرفی خدمات فنی به بخش انرژی ایران در جای خود باقی خواهد ماند.


 


تحریم‌ها علیه برنامه نظامی ایران در جای خود باقی خواهد ماند.


 


تحریم‌های گسترده آمریکا علیه تجارت با ایران در جای خود باقی خواهد ماند و جلوی دسترسی ایران به هرگونه تعاملی با بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را خواهد گرفت.


 


همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل در جای خود باقی خواهد ماند.


 


همه تحریم‌های هدفمند ما پیرامون خدمات رسانی ایران از تروریسم، نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در بحران سوریه و سابقه بد حقوق بشرش به اشتراک نگرانی‌های دیگر در جای خود باقی خواهد ماند.


 


 


یک راه‌حل جامع


 


در فاز ابتدایی شش ماهه، گروه ۱+۵ پیرامون محتوای یک راه‌حل جامع مذاکره خواهد نمود. تا اینجا خطوط پارامترهای کلی راه‌حل جامع گام‌های ملموسی را ترسیم می‌کند که به جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که فعالیت‌های هسته‌یی ایران منحصرا صلح‌آمیز خواهد بود. پیرامون این راه‌حل جامع: هیچ‌گونه توافقی در عرصه راه‌حل جامع صورت نمی‌گیرد، تا وقتی که موافقت در عرصه همه چیز حاصل شود. در شش ماه آتی ما تشخیص خواهیم داد که آیا راه‌حلی که به ما اطمینان کافی دهد که برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز است می باشد یا نه؟ اگر ایران نتواند نگرانی‌های ما را حل کند، ما تکمیل‌ایم که تحریم‌ها و فشار را گسترش دهیم.


 


۵+۱ به طرز خلاصه این گام ابتدایی را برای خود پیشرفت بسیار فراوانی دانسته و مدعی شده‌اند: بدون این توافقنامه مرحله‌ای ایران می‌تواند چرخش هزاران سانتریفیوژ دیگر را شروع کند. می‌تواند سانتریفیوژهای نسل تازه را که مدت لحظه فوران (اشاره به رسیدن ایران به آنچه غرب توانایی تولید سلاح هسته‌یی می‌کند) را کوتاه‌تر می‌کند، نصب کند. می‌تواند راکتور آب سنگین اراک را سوخت‌گذاری و راه‌اندازی کند. می‌تواند ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را از آستانه اورانیوم ضروری برای تولید بمب جلوتر بگذارد. ایران تحت شرایط درک گام ابتدایی هیچ کدام از این موارد را نمی‌تواند انجام دهد.


غیر از آن بدون این نگاه مرحله‌ای، ائتلاف تحریم‌های بین‌المللی تضعیف خواهد شد، بدلیل آنکه ایران این استدلال را برای جهان مطرح خواهد نمود که پیرامون رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک جدی بود و ما نبودیم. در آن صورت نمی‌توانستیم شریک های‌مان را در عرصه رفتار مهم اعمال تحریم‌های‌مان با خود همراه کنیم. ما با این گام ابتدایی برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کنیم و به عقب می‌رانیم و یک گزینه واضح را در دست ایران قرار می‌دهیم؛ به تعهداتش رفتار کند و با حسن نیت برای رسیدن به یک توافق نهایی مذاکره کند یا کل جامعه بین‌المللی با انزوا و فشار بیشتر واکنش نشان خواهد داد.


 


مذاکره کنندگان با ایران اعتقاد دارند: مردم آمریکا یک راه‌حل صلح‌آمیز و پایدار را که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی شود و رژیم منع اشاعه جهانی را تقویت کند ترجیح می‌دهند. این راه‌حل پتانسیل تحقق این هدف را دارد. آمریکا از روش دیپلماسی قاطع و اصولی نقش خود را برای تحقق صلح بیشتر، امنیت و هم کاری به اشتراک کشورها ایفا خواهد نمود. 


*ایسنا

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات