کد خبر : 4149
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای نقش هم کاری مدنی آنلاین در شهرهای پیشرفت یافته بسته هستند
8 views بازدید

نقش هم کاری مدنی آنلاین در شهرهای پیشرفت یافته

محسن راعی – پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: هم کاری مدنی به معنی ترغیب شهروندان به زندگی اجتماعی و شکل دهی به آتی جامعه است. با پیشرفت فن‌آوری‌های مدرن، مدیریت شهری می‌تواند به روش آنلاین رابطه بیشتری با شهروندان داشته باشد. آنچه در ذیل آمده ۵ دلیل مهم در خصوص این است که چرا باید به سوی هم کاری مدنی آنلاین پیش رفت. هر دوی […]

محسن راعی – پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: هم کاری مدنی به معنی ترغیب شهروندان به زندگی اجتماعی و شکل دهی به آتی جامعه است. با پیشرفت فن‌آوری‌های مدرن، مدیریت شهری می‌تواند به روش آنلاین رابطه بیشتری با شهروندان داشته باشد. آنچه در ذیل آمده ۵ دلیل مهم در خصوص این است که چرا باید به سوی هم کاری مدنی آنلاین پیش رفت.

هر دوی فعالیت‌های آنلاین و آفلاین تلاش دارند تا هم کاری مدنی را افزایش بخشند. با ظهور شهرهای هوشمند و فن‌آوری‌های دیجیتال، راه های ارتباطی تازه نیز بنا شده‌اند. با اینحال این بدان معنی نیست که دولت‌های محلی، تلاش های سنتی خود را کنار بگذارند.

رخدادهای آنلاین و آفلاین متقابلا خاص نیستند. این رویکردها قادر اند پشتیبان یکدیگر باشند. گاهی اوقات هم کاری های مردمی نیازمند تعهدات آفلاین می‌شود تا امور به خوبی انجام شوند. برعکس این مسئله هم صادق است. امروزه شهرها در جستجوی راه حل‌های دیجیتال و هم کاری های مردمی هستند تا قادر باشند میزان بازدهی عملکردهای خود را ارتقاء بخشند.

۱٫     گسترش تعاملات با شهروندان

شهروندان در جستجوی هم کاری های بیشتر هستند با اینحال راه‌های ارتباطی راحت و در معرض نداشته‌اند تا قادر باشند ادراکات و بینش خود را به مدیران منتقل سازند. در کمال تاسف امروزه فرصت های هم کاری مردمی تنها به فرم های تحقیقات کاغذی،رای گیری سنتی، ملاقات‌های شخصی و همین طور سالن جلسات شهری محدود شده است.
با این وجود همه این شیوه ها باید نگهداری شوند با اینحال فن‌آوری های مدرن به شهرها اجازه می‌دهد تا تعاملات بیشتری با شهروندان داشته باشند. این پلتفرم ارتباطی باید به گونه‌ای دو سویه باشد و جدی ترین هدفش ایجاد آتی ای بهتر برای شهروندان گردد.

۲٫      دسترسی اطلاعاتی راحت و گسترده با اقشار مختلف جامعه

رخدادهای آفلاین منبعی خوب مباحثه در گروه های کوچک می‌باشند با اینحال شهروندان رغبت چندانی در خصوص این بحث های تخصصی ندارند. شهروندان این حس نیاز به هم کاری را در خود نمی بینند و یا نمی‌خواهند برنامه خود را تغییر دهند.

اینجاست که می بایست از ابزارهای هم کاری مردمی آنلاین استفاده نمود. این ابزارها باعث می‌شوند که مردم هرگاه که وقت و انرژی داشته باشند هم کاری کنند. این باعث می‌شود که شهروندان هم کاری مستقیم در آتی شهرشان داشته باشند و همه اقشار جامعه را به تکاپو بیاندازد.
 
۳٫     ایجاد هم افزایی با گسترش هم کاری سهامداران شهرها

شهرها تنها شامل دولت‌های محلی و شهروندان نمی‌شوند. جامعه مدنی، ایجاد کنندگان شغل، توریست‌ها و سازمان‌ها نیز از نمونه مولفه های شهروندی هستند که در پیشرفت شهری نقشی بنیادی ایفا می‌کنند. پلتفرم آنلاین این امکان را ایجاد می‌کنند تا همه مردم حقیقی و حقوقی در یکجا گردهم آیند و در پیشرفت پایدار شهری هم‌افزایی ایجاد کنند. با این وجود این پلتفرم ها محدودیت های مالی سیستم مدیریت شهری را کاهش نمی‌دهند با اینحال باعث می‌شوند که مدیران به طرز موثری قادر باشند منابع در معرض را مدیریت کنند.
 
 
۴٫ اعطای هدیه به هم کاری های شهروندی موثر

بازی آفرینی (گیمیفیکیشن) را در نظر بگیرید. بازی آفرینی یعنی آنکه از ساز وکار بازی در بافت های مختلف سود ببریم و دلیل شویم تا شهروندان به خاطر تلاششان لایق هدیه شوند. هر اقدامامی که شهروندان به روش آنلاین انجام می‌دهد باعث می‌شود تا امتیازی به وی اعطا شود. امتیازهای بیشتر باعث ایجاد انگیزه برای وی می شود و سرآخر می‌توان به شخصی که بیشترین امتیاز را آورده جایزه نقدی اعطا کرد.
 
۵٫ اندازه گیری، بررسی و پیشرفت هم کاری های مدنی

مدیران شهری هنوز نتوانسته‌اند هم کاری های شهروندی را تمام و کمال بررسی کنند و آن را افزایش بخشند. با اینحال با پیشرفت ابزارآلات آنلاین می توان به راحتی میزان هم کاری مردمی را داده کاوی کرد و به نتایج مطلوب رسید.
برای نمونه، داشبورد شهری با قابلیت سفارش سازی می‌تواند مفید باشد. داده های جمع‌آوری شده این توانایی را دارند که به ما بگویند در جوامع شهری چه اتفاقاتی در شرف رخ دادن هستند،چه نیازهایی باید مورد استقبال بیشتری قرار بگیرند و ساختار دموگرافیک شهروندان مطالبه‌گر به چه نحو است.
در انتهای اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم جهان به سوی فن‌آوری‌های نو پیش می‌رود و هر گونه نگاه قهرآمیز در این خصوص مشکلی را حل نخواهد کرد. به منظور افزایش مدیریت شهری باید نبض شهر را بدست گیریم تا بتوانیم روند تفاوت را بهتر پیش بینی کنیم و متعاقبا آتی‌ای بهتر را ترسیم کنیم.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات