کد خبر : 6072
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۴
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای هوش مصنوعی چقدر کارآیی دارد؟ بسته هستند
19 views بازدید

هوش مصنوعی چقدر کارآیی دارد؟

هوش مصنوعی چقدر کارآیی دارد؟ اکثر محققان علوم رایانه اعتقاد دارند که هوشیاری یک خصیصه است که با پیشرفت تکنولوژی ظهور خواهد نمود. عده ای بر این باورند که آگاهی شامل پذیرش معلومات تازه، ذخیره و بازیابی معلومات قدیمی و پردازش شناختی از همه آنها در تصورات و اعمال است. پایگاه خبری مدیریت شهری کرج – مجله شهروندی: اکثر محققان علوم رایانه […]


هوش مصنوعی چقدر کارآیی دارد؟

اکثر محققان علوم رایانه اعتقاد دارند که هوشیاری یک خصیصه است که با پیشرفت تکنولوژی ظهور خواهد نمود. عده ای بر این باورند که آگاهی شامل پذیرش معلومات تازه، ذخیره و بازیابی معلومات قدیمی و پردازش شناختی از همه آنها در تصورات و اعمال است.

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج – مجله شهروندی: اکثر محققان علوم رایانه اعتقاد دارند که هوشیاری یک خصیصه است که با پیشرفت تکنولوژی ظهور خواهد نمود. عده ای بر این باورند که آگاهی شامل پذیرش معلومات تازه، ذخیره و بازیابی معلومات قدیمی و پردازش شناختی از همه آنها در تصورات و اعمال است.

تکنولوژی در جهان امروز بسیار پیشرفت کرده است؛ این پیشرفت شامل خودروهای خودران تا مراقبت از مردم، آگاهی رسانی، آشپزی و دیگر موارد است و در حقیقت سری‌ای از ماشین‌ها به معنای حقیقی کلمه جانشین انسان‌ها در تمام کارها شده‌اند و این پیشرفت باعث راحتی بشر شده با اینحال بنیادهای اجتماعی را لرزانده و زندگی بدون کار بوجود آورده است.
 
آیا هوش مصنوعی آگاهی ضروری برای اجرای همه امور انسانی را دارد؟به نوشته ایسنا و با استناد به گفته فیز، ماشین‌های هوشمند مشکلات قانونی و اخلاقی را گسترش داده‌اند. آیا ماشین هوشمند درک قانونی از آسیب‌های فردی ناشی از اشتباهات خود را دارد؟ و سناریوی ترسناک آن امکان شورش این ماشین‌ها علیه انسان‌ است.
 
یکی از استادان مهندسی برق و علوم رایانه‌ که در یادگیری ماشین و نظریه کوانتوم کار می‌کند بیان می کند: دانش پژوهان در این عرصه به دو دسته تقسیم شده‌اند. محققانی که بر این باورند ماشین‌های هوشمند آگاه هستند و گروه دیگر بر این باور نیستند که ماشین‌ها قادر باشند مانند انسان و یا حتی حیوان فکر کنند.
 
اکثر محققان علوم رایانه اعتقاد دارند که هوشیاری یک خصیصه است که با پیشرفت تکنولوژی ظهور خواهد نمود. عده ای بر این باورند که آگاهی شامل پذیرش معلومات تازه، ذخیره و بازیابی معلومات قدیمی و پردازش شناختی از همه آنها در تصورات و اعمال است. اگر این تفکر صحیح باشد، از اینرو ماشین‌ها آگاه و هوشیار خواهند بود و جمع‌آوری معلومات آنها بیش از انسان خواهد بود، دسترسی به پایگاه اطلاعات‌های گسترده در میلی‌ثانیه صورت خواهد گرفت و محاسبه آنها نیز با تصمیم‌گیری پیچیده‌تر و منطقی‌تر از هر انسانی خواهد بود.
 
از جهت دیگر فیزیکدانان و فیلسوفان می‌گویند چیزی در باب رفتار انسان می باشد که نمی‌تواند به وسیله یک ماشین محاسبه شود که با اسم مثال خلاقیت و آزادی احساس مردم، به نظر منطقی و محاسباتی نخواهد بود.
 
دیدگاه دیگر پیرامون آگاهی نظریه کوانتومی است. با استناد به “تفسیر ارتدوکس کپنهاگی” آگاهی و جهان فیزیکی جنبه‌های مکمل از واقعیتی شبیه به است. تعامل بین آگاهی و ماده منجر به پارادوکس می‌شود که این گزینه هنوز بعد از ۸۰ سال حل نشده است و بحث پیرامون این مثال از لحظه باستان شروع شده و بازهم ادامه دارد.
 
آگاهی نیاز به یک سیستم خودسازماندهی مانند ساختار فیزیکی مغز دارد، پس اگر دانش پژوهان و تولیدکنندگان ماشین‌های هوشمند چنین قابلیتی در سیستم‌های دیزاین شده خود ندارند این ماشین‌ها آگاه نخواهند بود.
 
دانش پژوهان نمی‌دانند که آیا ماشین‌های ساخته شده آنان مانند مغز انسان انعطاف‌پذیر دیزاین شده‌اند یا نه؟ ما فاقد تئوری محاسباتی برای چنین سیستم‌هایی هستیم و ممکن است درست باشد که بدانیم تنها ابزار‌های بیولوژیکی به اندازه کافی خلاق و انعطاف‌پذیر هستند.
 
این نتایج نشان می‌دهد که هم اینک ماشین‌های هوشمند آنچنان هم هوشمند نیستند و در آتی کار بر روی مهندسی بیولوژیکی با ساختارهای تازه برای ماشین‌های آگاه شروع خواهد شد.

محسن راعی

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات