کد خبر : 5475
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۱
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای ورزش نشاط اجتماعي مي آفريند بسته هستند
18 views بازدید

ورزش نشاط اجتماعي مي آفريند

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: خیابان های شلوغ با رفت و آمدهای طولانی و بدون حتی اندکی توقف. صداهایی که به آن عادت کردیم. حرف هایی که معنی آن به جز آرامش است، ” آقا عجله کنید من دیرم شده”، ” این همه سرعت!! مگه سر آوردی؟ “، “بچه جان عجله کن دیرشد” و … کمتر کسی را می بینیم که صبح زود با کودک […]

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: خیابان های شلوغ با رفت و آمدهای طولانی و بدون حتی اندکی توقف. صداهایی که به آن عادت کردیم. حرف هایی که معنی آن به جز آرامش است، ” آقا عجله کنید من دیرم شده”، ” این همه سرعت!! مگه سر آوردی؟ “، “بچه جان عجله کن دیرشد” و …

کمتر کسی را می بینیم که صبح زود با کودک خود در حال ورزش کردن باشد، بازی های گروهی در پارک ها به ندرت دیده می شود و تنها مردم میانسال برای ورزش صبحگاهی به روش گروهی به پارک ها مراجعه می کنند.

ورزش صبحگاهی در مدرسه اولین گام برای نهادینه کردن ورزش همگانی میان کودکان و شهروندان آتی است با اینحال به نظر نمی رسد این مسئله در همه مدارس به روش یکسان پیگیری شودو جامعه امروز شدیدا نیازمند توجه به ورزش همگانی، نهادینه کردن فرهنگ ورزش و پیشرفت آن است.

امروزه تکنولوژی های نوین فراتر از کارایی خود میان جوانان رواج یافته به شکلی که جانشین تحرک کودکان و حتی بزرگسالان شده است. به ما یاد داده اند که تکنولوژی باعث پیشرفت است با این وجود کسی آموزشی در خصوص اینکه چقدر و به چه نحو از تکنولوژی سود ببریم تا دلیل پیشرفت شود با ما سخن نگفته است.

بازی های رایانه ای و صعود به مراحل بالاتر در این بازی ها شعف کودکان را دو چندان می کند و در چنین شرایطی ست که که همین کودکان تلاشی برای تحرک و کمپانی در بازی ها و ورزش های گروهی ندارند.

بازی‌ها و ورزش‌های گروهی سنتی حاوی کارکرد آموزشی، اقتصادی و تربیتی بوده و امروزه نیز می‌تواند نقش آفرینی موثری در مسیر جامعه پذیری و درونی کردن هنجارهای اجتماعی، انسجام و همبستگی اجتماعی داشته باشد. بر همین اساس نیاز است تا ورزش همگانی پیشرفت یابد.

پایین بودن سرانه های ورزشی، کمبود زیرساخت ها به علاوه از طرف دیگر دریافت هزینه های بالا برای بهره برداری از وسایل ورزشی باعث شده تا جوانان علاقه بیشتری به بازی های رایانه ای و نشستن در کافه ها نشان دهند و این یک معضل به حساب می آید که گسترش آسیب های اجتماعی را نیز در جستجوی دارد.

بر طبق معلومات تجمیع شده از اداره کل ورزش و جوانان استان البرز، کلانشهر کرج، به لحاظ ظرفیت قهرمانی در رده پنجم کشوری و در عملکرد عرصه ستادی در گروه دوم کشور است در چنین شرایطی ست که که در سنجش سرانه ورزشی و زیرساختهای ورزشی در کشور، کرج از شهرهای محروم به حساب می آید.

قدرت الله شمیرانی، معاون پیشرفت منابع انسانی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان البرز در این خصوص بیان میکند: زیرساخت های ورزشی در استان با استناد به نرخ مهاجر پذیری، بسیار ضعیف است.

ایشان در تشریح راهکاری برای تقویت زیرساخت ها، می افزاید: برای رسیدگی به این معضل ظرفیت های قانونی تعریف شده که با استناد به ماده ۲۷، قانون الحاقی ۲ می توان از بخش خصوصی کمک گرفت.

این مسئول با اشاره به اینکه هم اینک ۶۲ برنامه نیمه کاره در کرج می باشد، سود گیری از بخش خصوصی برای اجرا و اتمام برنامه های نیمه تمام را گامی برای یاری رساندن دولت در تامین فضاهای ورزشی اطلاع داد و اضافه کرد: تسهیل در سرمایه گذاری عرصه ورزش باید جدی گرفته شود تا علاقه مندان این عرصه بدون مانع و با آسودگی خاطر وارد این عرصه شوند.

شمیرانی پیشتر از قبل بینی سالن ۶ هزار نفره در کرج سخن گفت و با بیان اینکه تولید این سالن نیازمند ۳۰ میلیارد تومان بودجه است، عنوان کرد: در صورت تامین اعتبار و تحقق این مهم، کرج می تواند میزبان اتفاقات ملی ورزشی باشد و این امر نقش بسزایی در پیشرفت ورزش و ترغیب جوانان به آن دارد.

رفع کمبودها در ورزش بانوان یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود، با استناد به این مهم و به علاوه از طرف دیگر وجود استعدادها و ظرفیت‌های بالا در ورزش بانوان، نیاز است، مدیران و متولیان امر اهتمام مخصوصی برای ممکن آوردن عرصه‌های حداکثری سود‌گیری بانوان از این مسئله داشته باشند.

معاون پیشرفت منابع انسانی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان البرز در خصوص رفع دغدغه های ورزش بانوان بیان میکند: رسیدگی به ورزش بانوان در کشور نیازمند تحرک جدی تری در عرصه ساختاری دارد. تعریف معاونت ورزش برای بانوان می تواند پیشنهادی مطلوب برای رفع این معضل باشد.

وی با بیان اینکه در استان البرز افزایش زیادی در ورزش بانوان داشتیم، می افزاید: بر همین اساس، پیش بینی مکان های ویژه برای بانوان و اصلاح مکان ساختاری ورزش بانوان باید در مسیر پیش روی قرار گیرد.

با استناد به اینکه پرورش استعداد های ورزشی از سنین کودکی نقش زیادی در پیشرفت فرهنگ ورزش و ارتقای سلامت شهروندان آتی دارد، تحقق این مهم نیز باید مورد استقبال مدیران مربوطه باشد.
شمیرانی در این خصوص با اشاره به اینکه تا به این لحظه در کلانشهر کرج به لحاظ تجهیز و اجرا پایگاه قهرمانی در صدر بودیم، بیان میکند: برای فراگیری بیشتر در این عرصه نیاز به خدمات رسانی دولت و دیگر ابزار های اجرایی داریم.

با استناد به بررسی ها صورت گرفته، سری مدیریت شهری نیز در پیشرفت ورزش همگانی نقش آفرینی موثری کرده است که از نمونه اعمال این سری می توان به تولید ۱۱ سالن چند منظوره ورزشی در کرج اشاره نمود.

امیر نصیری، مسئول نگهداری، تجهیز و پیشرفت اماکن ورزشی تفریحی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کرج، در خصوص نقش مدیریت شهری در نهادینه کردن فرهنگ ورزش، عنوان می کند: شهرداری کرج در این عرصه اقدام به تولید باشگاه، زمین چمن و سالن های ورزشی متعدد در جاهای ۱۰ گانه کرده است.

وی با اشاره به اینکه سعی شده تا قابلیت ها ورزشی در تمام جاهای به روش یکسان توزیع شود، می افزاید: هم اینک هشت زمین چمن طبیعی و مصنوعی از جانب سری مدیریت شهری در سطح شهر ساخته شده است.

این مسئول از برنامه های شهرداری کرج برای پیشرفت ورزش همگانی به اجرا همایش پیاده روی همزمان با روز تربیت بدنی اشاره و بیان می کند: به علاوه از طرف دیگر شهرداری کرج در این عرصه اقدام به گسترش ایستگاه های ورزشی برای ترغیب شهروندان به کمپانی در ورزش صبحگاهی کرده است.

هم کاری مطلوب ابزار های اجرایی در عرصه ترویج فرهنگ ورزش و دوردستی از آسیب های اجتماعی، باعث گسترش نشاط اجتماعی میان شهروندان می شود و نیاز است تا غیر از شهرداری، دیگر ابزار ها نیز در این عرصه فعالیت کنند.

امید است در آتی ای نه خیلی دور بیننده همبستگی و وحدت رویه میان ابزار های اجرایی در عرصه های مختلف خدماتی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی باشیم.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات