کد خبر : 6078
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای پیشرفت پايدار، رهاورد حمل و نقل بسامان بسته هستند
21 views بازدید

پیشرفت پايدار، رهاورد حمل و نقل بسامان

دکتر اصغر نصیری _ شهردار کرج: امروز صنعت حمل و نقل، صنعت توانمندي است كه به مدد مدیریت صحیح و درایت اقتصادی، مي تواند با اسم یكی از منابع درآمدی پايدار، جانشین مناسبي براي سود نفت، در اقتصاد كشور شود. به همين دليل و با رصد تاریخ تمدنهای بزرگ اين واقعيت آشكار مي شود كه استفاده از شبكه حمل و نقل كارآمد یكی از عوامل […]

دکتر اصغر نصیری _ شهردار کرج: امروز صنعت حمل و نقل، صنعت توانمندي است كه به مدد مدیریت صحیح و درایت اقتصادی، مي تواند با اسم یكی از منابع درآمدی پايدار، جانشین مناسبي براي سود نفت، در اقتصاد كشور شود. به همين دليل و با رصد تاریخ تمدنهای بزرگ اين واقعيت آشكار مي شود كه استفاده از شبكه حمل و نقل كارآمد یكی از عوامل عرصه ساز توفیق تمدنها در عرصه تولید و بازرگانی داخلی و خارجی بوده و تمدن باستانی و پرافتخار ایران نیز، بخشی از موقعیت و اقتدار تاریخی خود را مدیون موقعیت جغرافیایی ویژه و نظام توانمند و انعطاف پذیر حمل و نقل و ارتباطات بوده است.

در جهان امروز، بخش حمل و نقل از نمونه بخش‏هاي زير بنايي اقتصاد هر جامعه است كه غیر از تحت تأثير قرار دادن فرايند پیشرفت اقتصادي، خود نيز در جريان پیشرفت دچار تغيير و تحول مي‏شود. امروزه بر کسی پوشیده نیست که راه رسیدن به روش پیشرفت اقتصادی تنها با عبور از پل مستحکمی به اسم حمل و نقل امکان پذیر است؛ بدین خاطر می‌توان با اطمینان گفت که حمل و نقل یکی از اصلی ترین ارکان پایین بنایی کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت به شمار می‌آید.

در اقتصاد ایران، به توجه به پیشرفت ‌های چشمگیری که در پیشرفت پایین تولید ‌های حمل‌ و نقل صورت گرفته است، هنوز این بخش یکی از تنگناهای افزایش اقتصادی شمرده می‌شود. با اسم مثال در حمل ‌و نقل هوایی، سخت اصلی فرسودگی ناوگان و کمبود هواپیما است. در حمل‌ و نقل زمینی، سخت اصلی فرسودگی ناوگان مسافری و به علاوه از طرف دیگر پوشش ناکافی شبکه بزرگراه ‌های کشور است. در حمل‌ و نقل ریلی هم، مشکلات اصلی فرسودگی شدید ناوگان و تأسیسات، کیفیت پایین خدمات و نا کافی بودن پوشش خطوط ریلی در جاهای مختلف کشور است.

اين همه در حالي است كه کشور ایران مزیت ‌ها و فرصت ‌های منحصر به ‌فردی در عرصه ترانزیت کالا و مسافر و انرژی، گردشگری، صنایع معدنی و عرصه انرژی دارد که اکتیو شدن این ظرفیت‌ها و بهره برداری از این مزیت‌ها، مستلزم پیشرفت همه‌ جانبه پایین تولید‌های حمل‌ و نقل است. به بیان دیگر، پیشرفت همه ‌جانبه و گسترده پایین تولید‌های حمل‌ و نقل، می‌تواند عرصه دستیابی به افزایش اقتصادی پایدار و اشتغال‌زا باشد.

سخن پاياني

حمل و نقل درون شهري در ايران بيش و پيش از آنكه از ناحيه سه عنصر جاده، وسيله نقليه و انسان منتفع شود و سود ببرد، بيشتر در رنج است، چرا كه جاده به جاي آنكه راهگشا باشد دامن گشوده است تا خودروها بي اندازه و بي شمار در آن جولان دهند، شماري از انسانها فارغ از آنكه به قوانين احترام بگذارند راه را بر ديگران مي بندند تا خود گليم از مخمصه ترافيك بيرون بكشند، خودروها به جاي آنكه گره گشا باشند و وسيله اي باشند تا شهروندان را از نقطه اي به نقطه اي ديگر برسانند، بيشتر كاركرد سرمايه اي يافته اند و بعد اقتصادي را به رخ مي كشند.

در چنين شرايطي براي آنكه عنصر های تشكيل دهنده صنعت حمل و نقل درون شهرها به جاي نقمت، نعمت تلقي شوند، بايستي براي رفت و آمد، خودروهاي عمومي را جايگزين خودروهاي شخصي كنيم، قطار زير زميني را ميدان دار حمل و نقل و جابجايي مسافر در شهر سازيم  و اين باور را تبديل به فرهنگ كنيم كه راه برون رفت از ترافيك خسته کننده و سرسام آور رويكرد مديران شهري به سوي حمل و نقل عمومي است.

شهرداري كرج در اين مسير با بانك شهر خط اعتباري ويژه اي تدارك كرده است تا با كمك اين اعتبار هم راه اندازي قطار شهري سرعت بگيرد و هم پاياني بر ترافيك خسته کننده شهر باشد. در كنار آن شهرداري تلاش مي كند اعتباري را كه وزارت كشور براي پیشرفت حمل و نقل عمومي اختصاص داده است جذب كند تا اتفاق مبارك نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي در شهر كرج رخ دهد.

آخر آنكه ۲۶ آذر با اسم روز حمل و نقل بهانه و با این وجود فرصتي است برای بازنگری نیازها و مشكلات این بخش و مجال مغتنمي است تا از خدمات ارزشمند رانندگان صنوف حمل و نقل اعم از حمل و نقل جاده‌ای، هوایی، ریلی و دریایی – كه با پشتکاری چشمگیر تلاش مي كنند در راه شکوفایی اقتصاد ایران گام بردارند – تقدير كرده و به آنها تبريك بگوييم.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات