کد خبر : 6560
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۹
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای چند راه حل برای کاهش زباله بسته هستند
24 views بازدید

چند راه حل برای کاهش زباله

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج – مجله شهروندی: تنها شهرداری ها نیستند که مسوول پاکیزگی شهر می‌باشند، شهروندان نیز با رعایت عده ای موارد می توان نقش بسیار موثری در پاکی شهر داشته باشند. ما هر روزه اقلام فراوانی را مورد بهره برداری قرار می دهیم و سپس آنها را دور می ریزیم. این در کمال تاسف باعث ایجاد حجم انبوهی از زباله می‌شود. کاهش […]

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج – مجله شهروندی: تنها شهرداری ها نیستند که مسوول پاکیزگی شهر می‌باشند، شهروندان نیز با رعایت عده ای موارد می توان نقش بسیار موثری در پاکی شهر داشته باشند. ما هر روزه اقلام فراوانی را مورد بهره برداری قرار می دهیم و سپس آنها را دور می ریزیم. این در کمال تاسف باعث ایجاد حجم انبوهی از زباله می‌شود.

کاهش زباله های جامد به معنی کاهش محل های دفن زباله است. کاهش، استفاده مجدد و بازیافت نقشی بنیادی در کم‌تر شدن این محل ها دارند. محل های دفن زباله تاثیرات اقتصادی و زیست محیطی فراوانی دارند. تجزیه آهسته زباله ها هزاران سال لحظه می برد و تا این لحظه عملا چندین هکتار از زمین ها را بی مصرف کرده است. این زمین‌ها می‌موفق شد مورد بهره برداری شهروندان و صنایع قرار بگیرند. امکان دارد همه ما به بازیافت و استفاده مجدد باور داشته باشیم با اینحال مسئله این است که عملا نیز باید این موارد را به کار ببریم تا شهری تمیز و سالم داشته باشیم.
آنچه در ذیل آمده می‌تواند نقش موثری در کاهش مساحت محل های دفن زباله شهرمان داشته باشد:

البسه غیرلازم خود را اهدا کنیم

باور کنید یا نه لباسهای ما نقش مهمی در پر شدن مکان های دفن زباله دارند. ما درب کمد دیواری خود را باز می‌کنیم و لباسهای از مد افتاده خود را به سادگی دور می‌اندازیم. این لباسها در انتهای سر از زمین های دفن زباله در می آورند.
به جای دور ریختن لباسهای غیر ضروری خود، قادر اید آنها را به نیازمندان اهدا کنید (یا آن را از دیوار مهربانی بیاویزید). حتی می توان آنها را به هزینه بسیار پایین فروخت و پول آن را به نیازمندی پرداخت نمود.

زباله های مواد غذایی خود را کاهش دهیم

باقیمانده های غذا نیز از نمونه مواردی‌ست که سطل های زباله را پر می کند. ما قسمت فراوانی از غذای تهیه شده خود را نمی‌خوریم. به جای دور ریختن غذا می توان آن را با غذای دیگر مخلوط نمود و در وعده غذایی دیگری مصرف کرد. باید بدانید که میلیونها انسان در این جهان حتی یک وعده غذایی خوب هم ندارند. تا وقتی که غذاهای درون فریزرتان تمام نشده است از خریدن و یا پختن غذای تازه دوردستی کنید.

غذای سالم مصرف کنیم

غذایی را تهیه کنید که بسته بندی کم تری داشته باشد. نایلون های خرید خود را نیز در یکجا جمع کنید تا بتوان آن را بهتر بازیافت نمود. در کل خوب است از فست فودها دوردستی کنید تا هم سالم بمانید و هم زباله کمتری تولید کنید.

از خرید آبهای آشامیدنی درون بطری های پلاستیکی خودداری کنیم

میلیونها بطری پلاستیکی هر روز دور ریخته می‌شوند. یکی از راه حل های ساده بهره برداری از بطری های آب شیشه ای است. لیوانهای یکدفعه مصرف نیز مشکلان فراوانی ایجاد نموده اند. برای خوردن آب خوب است از لیوانهای شیشه ای و یا سرامیکی سود ببریم. خوب است لیوانهای کوچک‌تری انتخاب کنیم که حملشان راحت تر باشد.

مصرف گرایی را کنار بگذاریم

خرید کم تر به معنی تولید زباله کم‌تر است. باید اولویت های خرید را مورد بازبینی قرار داد. بین آنچه که نیازهای حقیقی زندگی‌ست و آنچه صرفا هوس است اختلاف فراوانی می باشد.ما مسوول آنچه که دور می‌اندازیم هستیم.
 
بازیافت کنیم

به خودمان زحمت بدهیم و بجای آن دور ریختن بطری های شیشه ای ، قوطی های آلومینیومی، ظروف پلاستیکی و کاغذ، آنها را در انباز خانه‌امان جمع کنیم. بعد از این که مقدار آنها به حد کافی رسید آن را به مراکز بازیافت تحویل دهیم.

در حد امکان تولیدات بازیافت شده را تهیه کنیم

با خرید تولیداتی که از بازیافت درست شده اند می توان به محیط زیست کمک شایانی نمود. بسیاری از کمپانی ها در آگهی خود خاطرنشان می سازند که محصولاتشان از مواد بازیافت شده ساخته شده است. شما با خرید تولیدات بازیافت شده قادر اید الگویی برای دوستان و خانواده خود باشید تا آنها نیز به جمع دوستداران محیط زیست بپیوندند.

از مواد طبیعی به منظور پاکسازی منزل خود سود ببریم

ابتدا باید یادآور شویم که بهترین حلالها آب است. آب فارغ از همه چیز می تواند اکثر لکه ها را پاک کند.به جای خریدن مواد شوینده خوب است از برابر با طبیعی آنها مانند جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. مواد شیمیایی وارد آبهای زیرزمینی می شوند و بالاخره خسارات جبران ناپذیری به محیط زیستمان وارد می سازند.

تولید کمپوست را بیاموزیم

کمپوست راهی طبیعی و راحت برای مبدل باقیمانده غذاها و گیاهان و مبدل آن به مواد مغذی برای گل ها و گیاهان است. کمپوست موادی طبیعی است که در یک جا تجمیع شده و در حال تجزیه شدن است. با تولید کمپوست می توان تا حد فراوانی از تولید زباله های تر جلوگیری نمود.

از مواد “بهره برداری از نو” کنیم

ساک خرید داشته باشیم. یک ساک خرید می تواند به جای صدها نایلون رفتار کند. سخت دوران ما این است که سعی می کنیم از مواد یکدفعه مصرف استفاده نماییم و این به معنی کوتاه شدن عمر محل های دفن زباله. می توان برای مواد دورریختی کاربری از نو تعریف نمود. با اسم مثال از جعبه خالی کفش می‌توان به منظور جایی برای تجمیع مجله هایمان و یا از شیشه های خالی مربا به منظور تجمیع اشیاء ریز مانند میخ و پیچ و مهره استفاده کرد.

از باطری های قابل شارژ سود ببریم

اکثر باطری های معمولی حاوی مواد شیمیایی و عنصر های سنگین مانند جیوه هستند. این مواد وارد چرخه طبیعت شده و باعث مشکلات بسیاری خواهند شد. باطری های قابل شارژ به صرفه تر هستند و می توان آنها را صدها بار شارژ نمود.

تولیداتی را تهیه کنید که در بسته های قابل بازیافت تحویل داده می شوند

جامعه مصرفی حال حاضر باعث شده است که ما به جای تعمیر یک کالا، ترجیح دهیم آن را دور ریخته و مدلی تازه تر از آن را بخریم.حجم فراوانی از مکان های دفن زباله را بسته بندی های تولیدات تازه اشغال نموده اند. سعی کنیم بسته بندی هایی را بخریم که توانایی بازیافت داشته باشند و یا حداقل بتوان برای آن کارکردی از نو تعیین نمود.

هم کاری کنیم

و بالاخره این که به محل های دفن زباله سری بزنیم و با دیگران در خصوص مزایای بازیافت و چگونگی تفکیک زباله از مبداء صحبت کنیم. ما باید خودمان آن تحولی را ایجاد نماییم که دوست داریم در محیط اطرافمان مشاهده کنیم.

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات