کد خبر : 4216
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۵:۵۰
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای کشیدن ناخن روی تخته سیاه چرا بدنتان را به لرزه می اندازد؟ بسته هستند
52 views بازدید

کشیدن ناخن روی تخته سیاه چرا بدنتان را به لرزه می اندازد؟

کشیدن ناخن روی تخته سیاه چرا بدنتان را به لرزه می اندازد؟ اگر مثل بسیاری دیگر باشید، یقینا نمی توانید صدای کشیده شدن ناخن بر روی تخته سیاه را تحمل کنید. حتی فکر کردن به آن نیز ماهیچه هایتان را منقبض می کند. این صدای گوش خراش به حدی منفور است که تعجب آور نیست تعداد فراوانی از محققان دلیل این واکنش باورنکردنی را […]


کشیدن ناخن روی تخته سیاه چرا بدنتان را به لرزه می اندازد؟

اگر مثل بسیاری دیگر باشید، یقینا نمی توانید صدای کشیده شدن ناخن بر روی تخته سیاه را تحمل کنید. حتی فکر کردن به آن نیز ماهیچه هایتان را منقبض می کند. این صدای گوش خراش به حدی منفور است که تعجب آور نیست تعداد فراوانی از محققان دلیل این واکنش باورنکردنی را بررسی کرده اند.

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج – مجله شهروندی: اگر مثل بسیاری دیگر باشید، یقینا نمی توانید صدای کشیده شدن ناخن بر روی تخته سیاه را تحمل کنید. حتی فکر کردن به آن نیز ماهیچه هایتان را منقبض می کند. این صدای گوش خراش به حدی منفور است که تعجب آور نیست تعداد فراوانی از محققان دلیل این واکنش باورنکردنی را بررسی کرده اند.

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم بررسی ها نشان می دهد که فرکانس این صدای گوش خراش برابر با فرکانس گریۀ نوزاد و فریاد انسان است که نشان می دهد این صداها با بقا رابطه خورده اند. مثلا افرادی که خود را با این فرکانس ها هماهنگ می کنند زودتر یک نوزاد گریان را نجات می دهند و طول عمر ایشان را گسترش می دهند. یک مطالعه نشان می دهد شکل کانال های گوشمان و به علاوه از طرف دیگر ادراکمان باید بخاطر صداهای گوش خراش سرزنش شوند.
 
کمپانی کنندگان در مطالعه میزان ناراحتی خود درمقایسه با صداهای گوش خراش مختلف را مقام بندی کردند، مانند کشیدن چنگال بر روی بشقاب یا صدای جر جر فوم. دو صدایی با اسم نامطلوب ترین صداها مقام بندی شدند عبارتند از کشیده شدن ناخن بر روی تخته سیاه یا صدای یک تکه گچ بر روی تخته سنگ. محققان در این تحقیق با اصلاح دامنه های معین فرکانس، تنوعی از این دو صدا را ایجاد کردند و بخش های هارمونیک (یا دیگر صداهای هم آهنگ) را حذف کردند. آنها اعلام کردند که نیمی از شنوندگان منبع درست صداها را تشخیص دادند و نیم دیگر صداهای ناشی از قطعات موسیقی معاصر را شناسایی کردند.

در آخر، آنها صداهای تازه را برای کمپانی کنندگان پخش کردند و نشانه های معین استرس مانند ضربان قلب، فشار خون و رسانایی الکتریکی پوست را بررسی کردند. آنها متوجه شده اند که صداهای مزاحم رسانایی پوست شنوندگان را به طرز زیادی تغییر می دهند که نشان می دهد واقعا منجر به واکنش استرس زای فیزیکی قابل اندازه گیری می شوند. دردناکترین فرکانس ها در حقیقت بیشترین و کمترین فرکانس ها نبودند، حتی بجای آن فرکانس های بین ۲ هزار تا ۴ هزار هرتز را شامل می شدند. مایکل اوهلر محقق این مطالعه، استاد مدیریت رسانه و موسیقی در دانشگاه علمی کاربردی ماکرومدیای آلمان گفت: گوش انسان بیشتر به صداهایی حساس است که در این دامنۀ فرکانس قرار داشته باشند.
 
بخش های مغز
 
یک مطالعه دیگر که در سال ۲۰۱۲ در مجله علوم اعصاب پخش شد نشان می دهد که وقتی انسان ها صداهای ناهنجار را می شنوند، چه اتفاقی رخ می دهد. یافته ها حاکی از آن است که صدای کشیده شدن ناخن روی تخته سیاه دلیل گسترش رابطه بین منطقۀ شنوایی مغز با منطقه عواطف می شود. در این مطالعه، ۱۳ کمپانی کننده به ۷۴ صدا گوش دادند، از نمونه صدای کشیده شدن ناخن روی تخته سیاه، صدای ناله و فغان و… سپس آنها را با استناد به میزان ملایمتشان مقام بندی کردند. دانش پژوهان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی(fMRI) استفاده کردند تا بررسی کنند مغز کمپانی کنندگان چه واکنشی به صدا نشان می دهد. وقتی کمپانی کنندگان صدای نامطلوبی را شنیدند، یک فعل و انفعال بین کورتکس شنیداری که مسئول پردازش صداها است و آمیگدال که عواطف منفی را در مغز پردازش می کند بوجود می آید.

سوخبیندر کومار، محقق این مطالعه و به علاوه از طرف دیگر محقق در دانشگاه نیوکاسل گفت:« به نظر می رسد چیزی بسیار ابتدایی وجود داشته باشد.» به علاوه از طرف دیگر دانش پژوهان گفتند که هرچه صدا گوش خراش تر شود، فعالیت بین این دو منطقه مغزی بیشتر می شود. برخی از گوش خراش ترین صداها با استناد به مقام بندی کمپانی کنندگان عبارتند از صدای کشیدن چاقو بر روی بشقاب، چنگال بر روی شیشه و گچ بر روی تخته سیاه. آنها متوجه شده اند که بهترین صداها عبارتند از صدای جریان آب، آذرخش و خنده کودکان. فرکانس های بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هرتز نامطلوب مقرر کرده شدند – حدودا همان فرکانس هایی که در بررسی ها سال ۲۰۱۱ کشف شدند. کومار گفت: «این همان دامنۀ فرکانسی است که گوش های ما به آن بیشترین حساسیت را دارند.» وی اضافه کرد که دلیل چنین حساسیتی دقیقا کشف نشده، با اینحال این دامنه شامل صداهای جیغ است که انسان ها ذاتا از آنها بیزارند.
 
جایزه ایگ نوبل
 
مطالعه ای که صداهای جیغ را بررسی می کرد جایزۀ ایگ نوبل سال ۲۰۰۶ را از جانب جامعه بررسی ها ناممکن کسب کرد. برای این مطالعه که در سال ۱۹۸۶ در مجله ادراک و علم روابط میان روان و تن چاپ شد، محققان صدای کشیده شدن یک ابزار باغبانی بر روی تخته سیاه را نیز ضبط کردند. سپس دانش پژوهان صداها را دستکاری کردند و فرکانس های بالا، متوسط و پایین را از صداهای ضبط شدۀ مختلف حذف کردند. بعد از پخش صداهای اصلاح شده دانش پژوهان متوجه شده اند که حذف فرکانس های بالا دلیل بهتر شدن صداها نشد. حتی با استناد به مطبوعات پزشکی، حذف فرکانس های پایین و متوسط صدا دلیل بهتر شدن صداها شد. علاه بر آن، آنها متوجه شده اند که فریاد یک شامپانزه شبیه به با صدای کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه است. دانش پژوهان به مطبوعات پزشکی گفتند که ممکن است دلیل این واکنش ناخودآگاه انسان ها بخاطر مشابهت غیرطبیعی این صدا با صداهای اخطار باشد.

محسن راعی

تندرستی اورگانیک پوست و زیبایی سلامتی احساسات انزجار

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات