کد خبر : 6131
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای یلدای روشن بسته هستند
19 views بازدید

یلدای روشن

دکتر اصغر نصیری شهردار کرج- پایگاه خبری مدیریت شهری: يلدا يك آيين، يك رسم، يك دورهمي و يك شب طولاني است، طولاني تر از شب هاي پيش و پس ازخود.تو گويي يلدا به ما مي گويد با هم باشيد، كنار هم بنشينيد و از دوستي، وفاداري، همدلي و عشق بگوييد و بر همين مسير زندگي كنيد. يلدا بهانه اي است تا بفهميم و […]

دکتر اصغر نصیری شهردار کرج- پایگاه خبری مدیریت شهری: يلدا يك آيين، يك رسم، يك دورهمي و يك شب طولاني است، طولاني تر از شب هاي پيش و پس ازخود.تو گويي يلدا به ما مي گويد با هم باشيد، كنار هم بنشينيد و از دوستي، وفاداري، همدلي و عشق بگوييد و بر همين مسير زندگي كنيد.


يلدا بهانه اي است تا بفهميم و بدانيم آنچنان كه بايد، با هم نبوده ايم. شبي  مي آيد، ما را دور هم جمع مي كند و به ما نه تنها ياد آور كه نهيب مي زند با اینحال اگر باهم نباشيد، صميمانه رفتار نكنيد و از يكديگر مكدر و آزرده خاطر باشيد، سياهي شب يلدا سياه تر و طول آن درازتر خواهد شد.


واقعيت اين است كه خيلي از آيين ها در گذر لحظه كمرنگ و يا به فراموشي سپرده شدند، با اینحال يلدا از نمونه آيين هايي است كه با چتر فراخ زندگي ماشيني به تمام شقوق زندگي شخصي و سرك كشيدن دنياي ديجيتال، شبكه هاي مجازي، اينترنت، ماهواره و راديو و تلويزيون به حيات خلوت ما آدميان،  ضرورت ميدان داري و نياز به چنين شبي  را با مختصات ويژه اش بيش از قبلی به رخ مي كشد.

 

فال حافظ، نوشيدن، خوردن آجیل ویژه، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون که همه جنبهٔ نمادی دارند، اگر چه نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند، با اینحال به ما پيام مي دهند كه زنده باشيد، شاد بمانيد و براي يكديگر سلامتي آرزو كنيد. با وجود این دوست مي داشتيم در واپسين لحظه مانده به شب يلدا آسمان باران رحمت و مهرش را بر ما مي باريد تا شادابي و طراوت و پاكيزگي را به يلدايمان پيوند زنيم.

 

واقعيت اين است كه اگر حتي از منظر دين اسلام به يلدا بنگريم، آموزه هایی چون صله رحم، احترام به بزرگان، همدلی و صمیمیت در خانواده در دين ما توصيه شده است كه تمام اين توصيه ها در شب يلدا جواب به نكات ارزشمندي است كه دين از ما خواسته است. درست  برخلاف نغمه هايي كه عده اي بي اطلاع تلاش مي كنند جشنهاي باستاني و كهن ايران را با باورهاي اسلامي در تضاد معرفي كنند. 

 

بي ترديد شب يلدا شب شبها است. يعني تسلط تاريكي بر زمين از تسلط نور خورشيد و روشنايي مي كاهد. چون فرداي اين شب روشنايي بر ظلمت غالب و روز طولاني مي شود، ايرانيان تولد. از نو خورشيد را كه مظهر روشنايي است جشن مي گيرند و سپيده از پس آن بر مي آيد و ظهور مي كند و شايد پر بيراه نباشد كه يلدا را با همه خصلت هايي كه دارد چون از درون آن روشني دل، روشني باور و روشني مرام بر مي آيد، يلدا را در درون خود يلداي روشنايي بناميم.

 

  سخن پاياني 

 

يلدا به خودي خود اگر چه تنها يك شب است و تاريك مي نمايد، با اینحال به ساعات پاياني كه نزديك مي شود به سپيده صبح و بامداد روشن پيوند مي خورد، آنگاه پيام روشني به همه ما مي دهد كه با اینحال اگر سيه بختي و سيه روزي بر فضايي سايه افكند، بايد صبوري همراه با تدبير پيشه كنيم، چرا كه نتیجا اين تاريكي طولاني، اگر با چاشني صبر وتدبير و شكيبايي همراه شود، فجري است كه روشنايي فرحبخش  و شادي آفرين در پي خواهد آورد.

 

دکتر اصغر نصیری
شهردار کرج 

 

شب یلدا شهرداری کرج

لینک منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات